Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Mieszkania
Tyniec Mały
Mapy ryzyka na drogach opracowują naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Na razie gotowe są mapy woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejne mapy mają być gotowe w październiku.
W czerwcu Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej udostępniła szczegółowe mapy ryzyka na drogach województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przedstawiają one, jak wysokie jest ryzyko, że zostaniemy ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wypadku drogowym na jezdniach krajowych i wojewódzkich. Mapy powstają w ramach Europejskiego Programu Oceny Ryzka na Drogach EuroRAP.
Oprócz mapy ogólnej ryzyka indywidualnego opracowano też mapy w podziale na najczęstsze przyczyny wypadków, np. najechanie na pieszego, nadmierna prędkość, zderzenie czołowe, zderzenie boczne, wypadnięcie z drogi, wypadki z udziałem rowerzystów czy też wypadki spowodowane przez młodych kierowców.
Mapy można pobrać ze strony: www.eurorap.pl
Jak podkreślają naukowcy, ryzyko indywidualne dotyczy każdego użytkownika dróg. Mierzone jest częstością wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi na każdym odcinku drogi w stosunku do liczby pojazdów, które przejeżdżają przez ten odcinek w ciągu trzech lat objętych analizą (2007-2009).
Dotychczasowe wyniki badań analizuje na swojej stronie Politechnika Gdańska. Uczelnia podkreśla, że w województwie pomorskim tzw. czarne odcinki, czyli drogi największego ryzyka stanowią aż 37 proc. długości analizowanych dróg (w tym: 28 proc. dróg krajowych i 41 proc. dróg wojewódzkich). Czarne i czerwone odcinki – o ryzyku niedopuszczalnym na podstawowej sieci dróg europejskich – stanowiły 71 proc. długości analizowanych dróg. Natomiast odcinki o najmniejszym ryzyku – zielone i żółte – to zaledwie 20 proc. badanych dróg.
W województwie pomorskim aż 52 proc. wszystkich wypadków z ofiarami śmiertelnymi lub ciężko rannymi ma miejsce na czarnych odcinkach. W 2009 roku doszło tam do 2848 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 257 osób, a rannych było 3641 osób. “Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych nasze województwo zajmowało 8. miejsce w Polsce” – zauważa dr inż. Kazimierz Jamroz, kierownik projektu, starszy wykładowca w Katedrze Inżynierii Drogowej WILiŚ.
EuroRAP to Europejski Program Oceny Ryzyka na Drogach (European Road Assessment Programme), który pozwala na ocenę poziomu zagrożenia zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. To jeden z największych w ostatnich latach programów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach w Europie.
EuroRAP jest realizowany w ścisłej współpracy z ośrodkami badawczymi i uniwersyteckimi zajmującymi się bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz administracją, policją i wieloma innymi organizacjami i instytucjami.
W ramach Programu EuroRAP realizowany jest projekt Europejski Atlas Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Atlas BRD), współfinansowany przez Komisję Europejską. Pod przewodnictwem EuroRAP zespoły z 10 państw, w tym Polski, przygotowują mapy krajowe. W projekcie uczestniczy Katedra Inżynierii Drogowej Wydziału ILiŚ Politechniki Gdańskiej.
W tworzeniu map ryzyka mogą pomóc internauci wypełniając ankietę: http://www.zoomerang.com/Survey/WEB2292W9H2MCM
PAP – Nauka w Polsce
lt/ agt/bsz
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
turystyka Gdańsk turystyka krajowa mapy ryzyka na drogach
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy z niej zmęczeni i zniechęceni, czy też szczęśliwi i głodni następnych przygód. Od butów często zależy, czy w ogóle wrócimy. więcej...
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...