W sobotę, 12 czerwca warto być w Szczecinie

Tego dnia w porcie podniesie kotwicę żaglowiec S/Y “Fryderyk Chopin” ruszający w rejs po Europie.
Co przewidziano w bogatym programie imprez towarzyszącym pożegnaniu wypływającego ze Szczecina żaglowca?

S/Y „Fryderyk Chopin” cumujący przy nabrzeżu szczecińskiego portu w asyście dwóch żaglowców „Iskra” i „Pogoria”, wyruszy w paromiesięczną podróż zawijając w jej trakcie do kilkunastu portów. Pobytowi szkunera i jego młodej załogi w europejskich miastach towarzyszyła będzie widowiskowa oprawa imprez artystycznych. Kampania pod polską banderą S/Y „Fryderyk Chopin” wykorzystująca ideę odkrywczych wypraw morskich będzie pierwszym podejmowanym na tak szeroką skalę przez Polską Organizację Turystyczną dzięki subwencji unijnej, konsekwentnym programowo i profesjonalnym przedsięwzięciem promującym nasz kraj na rynkach zagranicznych. Program jest częścią kampanii promocyjnej Polski na rynkach zagranicznych finansowanej ze środków z działania 6.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Atrakcje od poranka do zmroku
Największe w historii Szczecina widowisko będzie głównym punktem obchodów dorocznych Dni Morza. W sobotę już od 10.00 organizatorzy zadbali, by zająć uwagę i wypełnić czas turystom, którzy przed południem pojawią się przy Wałach Chrobrego i Łasztowni. O tej godzinie otwarte zostaną dla zwiedzających pokłady cumujących żaglowców. Młodzież będzie mogła wziąć udział w rejsach połączonych z warsztatami marynistycznymi. Od południa ciekawie zapowiada się widowisko szantowe dla dzieci pn. „Arena muzyki i tańca” w namiocie przy Izbie Celnej. Z nabrzeża dopingować będzie można również od południa osady startujące w regatach wioślarskich oraz spróbować sił w zawodach sportowych, w takich ulubionych marynarskich dyscyplinach, jak walka na bomie, przeciąganie liny, skakanie w worku czy chodzenie synchroniczne. Z kolei na Nabrzeżu Starówce trwać będą warsztaty edukacyjne „Z wiatrem i na wodzie”. W programie między innymi przekazanie Muzeum Narodowemu eksponatów wydobytych przez ekipę magazynu Nurkowanie na Wolinie oraz poznawanie tajników nurkowania, które opiszą specjaliści tego cenionego periodyku. Ktoś nie przekonany do przyjemności pływania pod wodą otrzyma zachęcającą alternatywę w postaci skutecznego i emocjonującego poruszania się po jej powierzchni w sposób proponowany przez instruktorów skimboardu. Zwolennicy wzbogacania wiedzy marynistycznej z pewnością z zadowoleniem wysłuchają wykładów o tajemnicach akwenów wodnych oraz wysłuchają opowieści o żeglarskiej makramie, niezbędnej wilkom morskim i śródlądowym sztuce wiązania węzłów. O 17.00 lubiący nastrojową twórczość muzyków irlandzkich powinni zawitać do namiotu na końcu Łasztowni, w którym do 21.30 trwał będzie koncert w ramach „Sceny pod Gwiazdami”. W tym samym czasie w namiocie przy Izbie Celnej zaplanowano występy w odmiennym od Zielonej Wyspy klimacie latynoamerykańskim.
Feeria chopinowskich aranżacji
Po zmroku, o 22.00 rozpocznie się główna część szczecińskiego programu przygotowana na zlecenie i we wspłpracy z Polskią Organizacją Turystyczną – multimedialne widowisko muzyczne „Chopin na Chopinie”. Poprzedzi je podsumowanie konkursu i wręczenie przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke certyfikatów wyłonionym w drodze ogólnopolskich eliminacji członkom załogi żaglowca S/Y „Fryderyk Chopin”. Część artystyczna, koncert dedykowany laureatom konkursu i mieszkańcom Szczecina będzie muzyczną i wizualną chopinowską feerią aranżacji i kompozycji w hołdzie polskiemu geniuszowi. Podziwiać będziemy między innymi Art Color Balet, interpretacje Orkiestry Kameralnej Marii Pomianowskiej utworów inspirowanych kulturami różnych stron świata oraz kunszt pianistyczny Krzysztofa Jabłońskiego w wybranych utworach Fryderyka Chopina i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nestorowicza. Oczekiwaną gwiazdą wieczoru będzie oceniany przez bywalców sal koncertowych za najoryginalniejszego polskiego pianistę jazzowego Leszek Możdżer, który wykona koncert złożony z utworów opartych na twórczości Chopina.
Nie zdradzając repertuaru dodajmy, że po występie ulubionego obecnie wirtuoza jazzu, załogi cumujących żaglowców usłyszą rozkaz prezentacji ożaglowania. Ozdobi ono maszty w efektach świetlnych i barwnej iluminacji. Finałowy koncert e-moll Fryderyka Chopina poprzedzający podniesienie kotwicy na S/Y „Fryderyk Chopin” wykona Krzysztof Jabłoński i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nestorowicza. Żaglowiec odbije od nabrzeża w honorowej asyście jachtów, a gdy znajdzie się w bezpiecznej odległości zgromadzeni na wybrzeżu widzowie obejrzą wielki pokaz ogni sztucznych wkomponowany w dźwięki muzyki Chopina.
W górę kotwica, żagle na wiatr
O innych szczegółach programu napiszemy w przyszłym tygodniu. Nie możemy jednak oprzeć się pokusie, by nie wyjawić, iż na okazję europejskiego rejsu żaglowca skomponowana została narodowa szanta „Odpływamy”. Autorem słów jest znany poeta i twórca tekstów piosenek Andrzej Sikorowski. Muzykę skomponował Wojciech Zieliński. Chór pożegna szantą oddalający się od nabrzeża szkuner, a jeśli ktoś z obecnych zechce przyłączyć się do wokalistów – podajemy słowa refrenu:
W górę kotwica
żagle na wiatr
to jest sens życia
ruszamy w świat
 
Sprawdź pogodę w Szczecinie  – pogoda w Szczecinie
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...