Warszawa na weekend: noclegi, atrakcje, rozrywka

Warszawa da się lubić”

Rdzennym warszawiakom nie trzeba przypominać zalet ich miasta. Tym, którzy stolicę znają tylko z telewizji, śmiało można polecić Warszawę, jako wartą poznania. Na przekór temu, co mówią: brudna, głośna i uwikłana w politykę, warto zwrócić uwagę na inne aspekty: bogatą historię, piękno architektoniczne (także nowoczesne budownictwo), czy wydarzenia kulturalne na światowym poziomie. Warto odwiedzić Warszawę, chociaż na weekend.

Z miastem związanych jest wiele legend. Mało kto wie, że złowrogi potwór Bazyliszek grasował w warszawskich podziemiach kamienicy na Krzywym Kole, a także, że rezydentką Warszawy, jak legenda głosi, była złota kaczka.

Do bardziej popularnych podań należą m.in. te, które dotyczą etymologii nazwy Warszawa. Jedna z nich opowiada o ubogim rybaku Warsie i jego zonie Sawie, którzy użyczyli schronienia zagubionemu w lesie Ziemiomysłowi – panu okolicznych ziem. W zamian za troskę, jaką para otoczyła nieznajomego, pełen wdzięczności książę postanowił, że ziemie, na których położona była ich chatka „na zawsze Warszowe zostaną”.

Inna wersja opowiada o tym, że Sawa była syrenką, którą pojmał rybak Wars. To nie jedyna opowieść związana ze stolicą Polski, w której bohaterką jest syrenka. Legendę o Warszawskiej Syrence nierzadko opowiadają przewodnicy, przy okazji spaceru grup turystycznych po Starym Mieście. Dlaczego akurat tam? Otóż tam właśnie znajduje się jej pomnik. Legenda ta wyjaśnia, dlaczego morska piękność ukazywana jest z atrybutami walki: mieczem i tarczą. Podanie ludowe głosi, że były niegdyś dwie siostry – syreny, które przypłynęły na wody Bałtyku. Jedna z nich upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i od tej pory można ją zobaczyć u wejścia portu w Kopenhadze, jak siedzi na skałach. Druga z kolei dotarła aż do Gdańska i stamtąd Wisłą przepłynęła do Warszawy. Legenda głosi, że u podnóża Starówki postanowiła odpocząć i tak jej się spodobało to miejsce, że zapragnęła zostać. Piękną pół-kobietę, pół-rybę zauważył bogaty kupiec, który po kalkulacji pojmał ją i uwięził w szopie bez dostępu do wody, chcąc wystawiać ją na widok publiczny i dzięki niej zarabiać. Wołania o pomoc i jęki uwięzionej syrenki usłyszał syn rybaka, młody parobek, który z pomocą przyjaciół uwolnił ją. Ona zaś z wdzięczności do mieszkańców za ratunek obiecała, że w razie potrzeby będą oni mogli liczyć na pomoc. Od tej pory Warszawska Syrenka, stanowi symbol obrony miasta. Na Starówce można podziwiać już tylko kopię. Oryginalny pomnik znajduje się bowiem w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy. Współcześnie zdjęcie na tle syrenki można zrobić sobie w dwu miejscach: w samym sercu Starówki – na Rynku oraz na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Jednak nie są to identyczne wizerunki przedstawiające pół-kobietę pół-rybę. Warto dodać, że syrena widnieje także w herbie miasta.

Tak, jak na wyciagnięcie ręki można mieć Warszawską Syrenkę, tak samo godne uwagi jest całe Stare Miasto, na którym stoi jeden z pomników walecznej, morskiej piękności. Starówka to bez wątpienia gratka dla miłośników architektury i historii. Składają się na nią nie tylko kamienice, ale również kościoły i katedry. Śmiało można powiedzieć, że to część reprezentatywna miasta i – po prostu – nie można, będąc w Warszawie, odmówić sobie spaceru wśród pięknie rzeźbionych płaskorzeźb i malunków na murach kamienic. Warto dodać, że Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Stare Miasto od Nowego oddziela budowla, którą postawiono w 1548 roku, wraz z murami obronnymi miasta – Barbakan z basztami po obu jego stronach. Pełnił on swego czasu rolę bramy wjazdowej do miasta. Całość o długości 1200 metrów została zbudowana zgodnie z projektem Jana Baptysty Wenecjanina. Mury obronne Starego Miasta ciągną się od Placu Zamkowego do skarpy wiślanej. Pierwotnie jednak Starówkę otaczał wiślany wał ziemny, którego uzupełnieniem były drewniane konstrukcje obronne. W XIV wieku zaczęto na tym miejscu stawiać mur. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto zdawać sobie sprawę z wartości historycznej i zabytkowej owych budowli obronnych, dlatego przystąpiono do ich renowacji. Na przełomie XIIIV i XIX wieku mury obronne zostały częściowo rozebrane i w ich miejscu pobudowano kamieniczki.

Najważniejszym miejscem Starówki jest oczywiście Rynek i nie tylko ze względu na pomnik Warszawskiej Syrenki. Pasjonaci architektury jak i laicy bez trudu zaobserwują połączenie stylów architektonicznych w budownictwie tamtejszych kamienic i elewacji (gotycki, barokowy, klasyczny, współczesny). Pomimo, że Rynek nie zajmuje zbyt wielkiej powierzchni (90x70m), ten punkt Warszawy jest ogromnie urokliwy. Tak samo na mieszkańcach, jak i turystach. Ta piękna sceneria to idealne miejsce na odpoczynek. Kawiarnie, ogródki piwne oraz puby znaleźć można na każdym kroku, w każdej niemalże uliczce. Wnętrza lokali poziomem wystroju, oferty oraz cen są bardzo różnorodne. Słowem – jest w czym wybierać. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie miejsce idealne dla siebie.

W wieku XIX urok Warszawy podniósł Plac Zamkowy, witający turystów wchodzących na Stare Miasto od strony Krakowskiego Przedmieścia. Niesamowitą kompozycję tworzą piękne kamieniczki z Zamkiem Królewskim. To ulubione miejsce warszawskich rolkarzy, z uwagi na to, że ów plac jest lekko pochylony. Znaleźć tu można także postój dorożek.

Na Placu Zamkowym stoi także 22 metrowa Kolumna Zygmunta – zaraz po Warszawskiej Syrence najpopularniejszy chyba z symboli miasta. Król Władysław IV ufundował ją w 1644 roku w hołdzie swemu ojcu. Znajdujący się na postumencie król Zygmunt trzyma w ręku krzyż i szablę. Przesąd głosi, że Warszawa tak długo będzie chroniona przed nieszczęściami i upadkiem, dopóki miecz króla Zygmunta nie dotknie podstawy, na której znajduje się posąg. Poprzednie pomniki przedstawiające Zygmunta III Wazę znajdowały się obok Zamku Królewskiego, jednak podczas wojennej zawieruchy zostały dwukrotnie zniszczone.

Symbolem państwowości polskiej, pomnikiem kultury i historii jest wspomniany już niejednokrotnie Zamek Królewski. Tutaj Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie , a drugą na świecie konstytucję. Dodatkowo zyskał on na znaczeniu, kiedy stolicę przeniesiono z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Bezustannie wnętrza jak i sama budowla ulegały przekształceniom. Kilkakrotnie też odbudowywano go po II wojnie. W 1939, kiedy Niemcy zbombardowali zamek, stał on się symbolem ich okrucieństwa wobec stolicy Polski. Po upadku powstania Warszawskiego to, co z zamku zostało, Niemcy wysadzili w powietrze. Dopiero w latach 1971-1984, dzięki składkom zebranym od Polaków w kraju i za granicą, udało się go odbudować. Efekty tej pracy można podziwiać po dziś dzień. Budynek jest bowiem otwarty dla zwiedzających w okresie letnim od poniedziałku do niedzieli od 10.00 – 18:00. Ceny wejścia uzależnione są od ekspozycji. Istnieje także możliwość zamówienia indywidualnego przewodnika, który oprowadzi po zakamarkach zamku i opowie historię komnat oraz zgromadzonych weń eksponatów. Więcej informacji na temat zwiedzania Zamku Królewskiego dostępnych jest na stronie: http://www.zamek-krolewski.pl.

Jednym z punktów każdej wycieczki po Warszawie powinna być bez wątpienia wizyta przed Pomnikiem Małego Powstańca, który powstał w hołdzie najmłodszym ofiarom bohatersko broniącym stolicy podczas Powstania Warszawskiego. Stanowi on – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży szkolnej – wspaniałą lekcję historii oraz patriotyzmu. Umiejscowiony został na ul. Podwale na resztkach baszty obronnej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby datowane jest na 1 października 1983 roku.

Innymi wartymi uwagi miejscami na warszawskiej Starówce są m.in.: Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela, Kościół Matki Bożej Łaskawej (jezuitów), Kościół Świętego Marcina, Plac Kanonia, ulica Kamienne Schodki, ulica Piwna, Świętojańska, Wąski i Szeroki Dunaj oraz ulica Zapiecek.

Trzeba jednak pamiętać w ferworze zwiedzania, że stolica to nie tylko Stare Miasto.

Wielbicielom polskiej sceny politycznej nie wypada przejść obojętnie przez ulicę Wiejską. Tam właśnie zlokalizowana jest siedziba parlamentu – Senatu i Sejmu. Budynek wzniesiony w latach 1927 – 1928 zwraca uwagę stożkowatą elewacją nad Salą Posiedzeń. Co istotne, parlament można zwiedzić. Wcześniej jednak należy zarezerwować sobie termin. Podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem zwiedzający nie tylko poznają historię oraz działanie parlamentu. Możliwe jest także przy odrobinie szczęścia spotkanie posłów i senatorów oraz uzyskanie odpowiedzi na szczególnie nurtujące pytania. Wszystko to bezpłatnie. Oferta skierowana jest przede wszystkim dla szkół. Więcej informacji na stronie: http://www.senat.gov.pl.

Pałace i zamki, których bardzo wiele można obejrzeć w Warszawie to bez wątpienia dziedzictwo kulturowe jak i materialne przeszłości. Obok Zamku Królewskiego popularny jest m.in.: Belweder, Pałac Błękitny, Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, Pałac Ministrów Skarbu, Pałac na Wodzie, Pałac Paca, Pałacyk Królikarnia, Zamek Ujazdowski (z Centrum Sztuki Współczesnej), czy Pałac Prezydencki. Ten ostatni to – jak powszechnie wiadomo – obecna siedziba prezydenta RP. Budynek, który postawiono w latach 1818-1819, ocalał mimo zawirowań wojennych i w obecnym kształcie, po odrestaurowaniu, prezentuje się bardzo okazale. Na uwagę zasługuje ogromny dziedziniec, który pełni rolę reprezentatywną. Tutaj witani są oficjalni goście prezydenta. Wejścia do pałacu strzeże pomnik Józefa Poniatowskiego oraz dwa posągowe lwy.

Wizyta w Warszawie powinna obejmować spacer po Łazienkach Królewskich. To największy (ok. 80 ha) i najpiękniejszy kompleks ogrodowy w Europie. W jego skład wchodzą takie obiekty jak: Wodozbiór, Nowa Kordegarda, Stara Kordegarda, Ermitraż Świątynia Egipska, Świątynia Diany, Nowa Oranżeria (www.lazienki-krolewskie.pl). Można tutaj spotkać wielu mieszkańców Warszawy, którzy upodobali sobie szczególnie to miejsce na odpoczynek, by w środku miasta obcować z naturą. Jednak Łazienki to nie tylko piękna przyroda. Tutaj mieszczą się muzea, organizowane są wydarzenia kulturalne, rozrywkowe jak i naukowe. Ogród usiany jest wieloma pomnikami, m.in. Chopina, który postawiony został w hołdzie twórczości artysty. Przedstawia on kompozytora siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia w naturze. Latem odbywają się tu koncerty chopinowskie.

Niewątpliwą wizytówką stolicy jest mieszczący się w samym centrum miasta Pałac Kultury i Nauki. To najwyższy budynek w Polsce o wysokości 230,68 metrów, który powstał dzięki projektowi architekta Lwa Rudniewa. Budowa pałacu trwała ponad 3 lata – w lipcu 1955 został on oddany do użytku. Liczy on 42 piętra. Warto dodać, że na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę stolicy. W cenę biletu jest także wystawa edukacyjna: „Żyj zdrowo! Sport i szpinak.”

Poza wystawą, odbywają się też często koncerty w Sali Kongresowej i Koncertowej w PKiN. Pierwsza z nich wiedzie prym pod względem ilości osób, które może pomieścić, druga z kolei wzbogacona jest w najlepszą technologię. Pałac Kultury gościł już takie gwiazdy jak m.in.: Marlena Dietrich i The Rolling Stones. W zanadrzu trzymając występy takich artystów jak:

    – MACY GRAY – 6.09.2009
    – CHRIS THE BURGH & BAND LIVE IN CONCERT – 16.09.2009
    – NATALIE COLE – 29.10.2009
    – DIANA KRALL I “QUIET NIGHTS” World Tour 2009 – 6.11.2009
    – BOGUSŁAW KACZYŃASKI PRZEDSTAWIA “KRAINA UŚMIECHU” – 22.11.2009
    – BUDKA SUFLERA – KONCERT JUBILEUSZOWY – 28.11.2009

Fanów ostrych rockowych dźwięków nie powinno zabraknąć na Festiwalu RocKolekcja T09, który odbędzie się 20 września 2009 na warszawskim Targówku w bródnowskim PGRze. To już trzecia edycja tego typu imprezy. W tegorocznej będzie można usłyszeć takie gwiazdy jak: Strachy Na Lachy oraz Cool Kids of Death. (www.netfan.pl)

Natomiast 13 września w warszawskim klubie Hybrydy odbędzie się 39 Warsaw Blues Night – gratka dla fanów bluesa. Inauguracyjny występ będzie należał do Grzegorza Kapołka Trio. Swój koncert zapowiedział też Omar and The Howlers, ikona Teksańskiego bluesa – po raz pierwszy w Polsce. Wstęp na imprezę już od 20zł (w przedsprzedaży i dla studentów). Więcej informacji: www.blues.waw.pl.

Występy znanych gwiazd, studio telewizyjne programu „Dzień dobry TVN”, powierzchnie biurowe, a przede wszystkim ogromny kompleks handlowy to nic innego jak Złote Tarasy. Nowoczesny budynek charakteryzujący się na tle innych w Warszawie, ale i nie tylko tu, specyficznym pofalowanym dachem zbudowanym na kształt szklanej siatki to także centrum rozrywki. Jeszcze do 6 września można wybrać się na festiwal muzyczny – „Letnia Scena w Tarasach”, gdzie codziennie między 17.00 a 24.00 dawane są koncerty na żywo. Niewątpliwym argumentem jest bezpłatny wstęp na imprezę, co istotne biorąc pod uwagę fakt, że łącznie wystąpią 63 zespoły, a do tego codzienne popisy DJ-ów. Złote Tarasy to wyjątkowe miejsce. Można tu nie tylko pójść na koncert, odpocząć w ciągle pojawiających się kawiarniach, zrobić zakupy, czy spotkać się z przyjaciółmi np. na fitness. Dla zainteresowanych kompleksem adres: www.zlotetarasy.pl.

Warto dodać, że stolica przygotowała Warszawską Kartę Turysty dla każdego zwiedzającego. To spore ułatwienie dla osoby, która nie zna miasta. Przede wszystkim dlatego, że w cenie 35zł/doba i 65zł/3dni turysta otrzymuje darmowy transport miejski, wstęp bez opłaty do muzeum oraz zniżki w galeriach, hotelach, hostelach, sklepach, klubach i innych miejscach atrakcyjnych turystycznie. W programie wzięło udział już 120 partnerów handlowych, a wciąż deklarują się kolejni. Więcej informacji związanych z uzyskaniem karty, regulaminem oraz możliwościami jej wykorzystania uzyskać można po wejściu na stronę internetową: http://www.warsawtour.pl.

Tak, jak nie sposób wymienić chociażby z nazwy wszystkich wartych obejrzenia w Warszawie miejsc, tak samo trudno podpowiedzieć, które z miejsc noclegowych wybrać. Wiele zależy przede wszystkim od zasobności portfela oraz od miejsca lokalizacji.

Do najpopularniejszych hoteli należą m.in.: Mariott (5*), Premiere Classe (1*), Campanile (2*), Gromada Airport (3*) czy też Radisson SAS (5*). Jednak przy wyborze trzeba mieć na względzie to, że poza jakością zapłacić będzie trzeba i za wypracowaną przez hotel markę.

W przypadku wyjazdu weekendowego (krótszego), trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim tę drugą opcję i poszukać noclegu blisko centrum tak, by zminimalizować czas dojazdu do głównych atrakcji i – tym samym – maksymalnie wykorzystać go turystycznie. Jeśli najwyższa jakość i posiadanie przez budynek czterech gwiazdek nie jest istotną kwestią, można zatrzymać się w hostelu „Zielone Mazowsze”, który mieści się w samym centrum stolicy w budynku sprzed wojny, który zachował się do dnia dzisiejszego w niemal nienaruszonym stanie. Zamieszkując w miejscu tak wyjątkowym, można poczuć się naprawdę blisko historii. Cena zachęca dodatkowo. Biorąc pod uwagę, że życie w Warszawie jest drogie, tutaj nocleg oferowany jest od 33 zł! Do dyspozycji gości są pokoje wieloosobowe jak i kameralne – 1 i 2 osobowe. Celem zmniejszenia wydatków, stołować się można na miejscu – w kuchni udostępnionej wszystkim aktualnie przebywającym. Patrząc pod tym kątem, można powiedzieć, że „Zielone Mazowsze” to oferta skierowana do studentów/ludzi młodych, dla których taka drobna niedogodność nie stanowi większego problemu.

Tym, którzy cenią sobie dobry odpoczynek i wysoką jakość, polecić można wynajem apartamentu. Jednak tu trzeba być przygotowanym finansowo. Niektóre hotele przygotowały specjalną weekendową promocję – podczas pobytów weekendowych (od soboty do poniedziałku) druga noc 50% taniej. „Capital Apartaments”, bo o nim mowa, oferuje także zniżki uzależnione od długości pobytu oraz od pory roku. W okresie zimowym zachęca do wynajmu 20% rabat.

Warszawa przygotowana jest na każdego klienta. Co widać chociażby w szerokim wachlarzu usług noclegowych. Obok schronisk o turystę, konkurują ze sobą właściciele hoteli, pensjonatów, moteli, czy kwater prywatnych. Dla zainteresowanych link do noclegów: http://www.noclegi24h.pl/Warszawa-noclegi-113.html

Mrowie zabytków, które nie sposób na własne oczy zobaczyć, muzeum za muzeum, życie kulturalne stolicy kwitnące w takim tempie, że nie sposób za nim zdążyć, dowodzi temu, że „Warszawę da się lubić”. Sęk w tym, że trzeba ją poznać, a to przy wielości wartych odwiedzenia miejsc, jest trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym.

natalia jurga

Rezerwacja noclegów – noclegi w Warszawie

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...