We wrześniu kolejny Festyn Archeologiczny w Biskupinie

“Grecja – narodziny Europy” to tytuł XVII Festynu Archeologicznego, który odbędzie się w dniach 17-25 września w Biskupinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: spektakle teatru antycznego – m.in. “Antygony” Sofoklesa, pokazy mody Wielkiej Grecji, fryzur i makijażu oraz biżuterii. Odbędą się też igrzyska, na których będzie można podziwiać starożytne dyscypliny sportowe.

W zainscenizowanej wyroczni delfickiej zasiądzie Pytia, która przepowie przyszłość, greccy mędrcy zaprezentują starożytne doktryny filozoficzne i polityczne poglądy. Wojownicy greccy, hoplici, pokażą uzbrojenie i techniki walki.

“Przybywający do Biskupina goście będą mogli zapoznać się z historią i kulturą starożytnej Grecji, będącej jednym z najważniejszych źródeł zachodniej cywilizacji europejskiej” – informuje dr Roksana Chowaniec z Instytutu Archeologii UW, członek komitetu organizacyjnego, w którym zasiada również Wiesław Zajączkowski (dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie) i prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW.

Tegoroczny festyn potrwa aż dziewięć dni. Jego program jest niezwykle bogaty. Organizatorzy proponują uczestnictwo w wielu warsztatach, m.in. greckiego tańca ludowego i antycznego przy akompaniamencie muzyki granej na zrekonstruowanych instrumentach, udział w szkółce greckiej, w której będzie można napisać swoje imię w starożytnej grece, w warsztatach wytwarzania ceramiki z ornamentyką czarnofigurową, glinianych masek, lampek oliwnych czy replik paciorków minojskich.

“Strudzonym gościom zaproponujemy poczęstunek ze starożytnej kuchni greckiej, pełnej aromatu i ciekawych smaków. Codziennie będą prowadzone liczne konkursy o tematyce greckiej, na których nagradzana będzie wiedza i nowo pozyskane umiejętności” – wyjaśnia dr Chowaniec.

Niebywale zaawansowaną kulturę, tajemnice dawnych wyroczni, bogactwo wierzeń, strategie wielkich bitew i wielkość dokonań greckich władców przedstawi specjalnie zorganizowana wystawa i wiele festynowych prezentacji ukazujących wspaniałe dziedzictwo kultury greckiej.

Każdy z dziewięciu dni festynu będzie dedykowany jednej Muzie z grona greckich bogiń sztuki i nauki. Ciekawym doświadczeniem będzie poznanie zasad działania kalkulatora z Myken oraz uczestnictwo w starożytnych zabawach i grach, nie tylko planszowych. Gościom codziennie będzie towarzyszyć muzyka grecka prezentowana na pokazach i warsztatach – zarówno tradycyjna, jak i pełna humoru nowsza muzyka gór i wysp słonecznej Hellady.

Na Festynie będzie obecne również warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które zaprezentuje interaktywne stacje ukazujące starożytne wynalazki.

Patronat nad Festynem objęła pani Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, “Głos Nauczycielski” i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Szczegółowe informacje na temat programu i atrakcji ukażą się wkrótce na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie ( www.biskupin.pl )

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

www.naukawpolsce.pl

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...