Wielkie Tyrnowo, dawna stolica Bułgarii

Ta niegdysiejsza stolica Bułgarii zlokalizowana jest w bujnie porośniętym masywie górskim Starej Płaniny. Obecnie zamieszkuje je ponad 74 tysiące osób. Miasto zachwyca wąskimi, brukowanymi uliczkami, w których widać na każdym kroku baszty, autentyczne domy, oryginalne rękodzieła. Zaraz za miastem można trafić w środek cichej, nietkniętej przyrody.

Wielkie TyrnowoMimo że Wielkie Tyrnowo nie leży na wybrzeżu, to turyści którzy zarezerwowali apartament na wynajem w Słonecznym Brzegu, Złotych Piaskach, Elenite czy Kraniewie, mają możliwość zobaczenia Wielkiego Tyrnowa. Ośrodki te często organizują wycieczki jedno- dwudniowe, w czasie których można zobaczyć największe atrakcje miasta. A jest ich tu naprawdę sporo.

Miłośnicy historii, będą zachwyceni zwiedzaniem ufortyfikowanego wzgórza Carewec. Położoną we wschodniej części Wielkiego Tyrnowa, fortecę z trzech stron oblewają wody Jantry. Największym kościołem w mieście jest katedra Narodzenia Bogurodzicy, która wraz z Muzeum Bułgarskiego Odrodzenia zasługuje na umieszczenie jej na liście miejsc, które trzeba zobaczyć. Piękne budowle można znaleźć na ulicy Gurko wzdłuż której stoją budynki pochodzące z okresu odrodzenia. Część starego miasta z tradycyjnymi sklepami z rękodziełami można podziwiać w dzielnicy Warosza. Z najwyższej części tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama Wielkiego Tyrnowa. Warto wybrać się widowisko „Carewgrad Tyrnowo”. Najlepszym miejscem, z którego można oglądać pokaz, jest plac Cara Ivana Asena II, naprzeciwko fortecy Carewec.

Miasto otoczone jest przepięknymi monastyrami, których w okolicy jest około 18, z czego 8 położonych jest w odległości nie większej niż 10 kilometrów od miasta, do czterech zaś prowadzą ścieżki spacerowe.

Preobrażenski Monastyr – około 7 kilometrów od Wielkiego Tyrnowa; monastyr zbudowany jest poniżej stromych skał, nad rzeką Jantra. W obrębie monastyru znajdują się cztery cerkwie.
Monastyr św. Trójcy (Sveta Troitsa) jest jednym z najstarszych monastyrów w regionie Wielkiego Tyrnowa. Najprawdopodobniej został zbudowany w 1070 roku. Monastyr Kilifarewski pw. Narodzenia Bogurodzicy położony jest około 17 kilometrów na południe od Wielkiego Tyrnowa. Datowany na 1348 rok. Był on centrum średniowiecznej teologii oraz ośrodkiem nauki i literatury. Za czasów panowania otomańskiego, monastyr został spalony. Ostatnia renowacja odbyła się około 1830 roku, kiedy dobudowano mieszkalną część klasztoru oraz cerkiew św. Dymitra.

No posts found