WIGILIA PO POZNAŃSKU – poznaj historię swoich zwyczajów

Wigilia tuż-tuż. O zwyczajach wigilijnych wiemy sporo, często opowiadamy o nich swoim dzieciom i tak przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Ale czy wiemy skąd się wzięły w naszej tradycji? Czy nasi przodkowie też jadali karpia? Dlaczego tak ważne były grzyby i mak? I czy na każdym stole mogło znaleźć się 12 potraw?

W myśl polskiej tradycji kolację wigilijną rozpoczyna pojawienie się pierwszej gwiazdki. Dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Zasiadamy przy nakrytym białym obrusem stole z siankiem pod nim, zostawiamy puste miejsce dla zbłąkanego wędrowca. W tym wyjątkowym dniu jemy postne potrawy, których według tradycji powinno być 12. Na stole króluje barszcz, ryby, pierogi. To jeden z nielicznych momentów w roku, kiedy tak głęboko sięgamy do tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Tradycja na stół
Tym, co szczególnie odróżnia poznańską wigilię od ogólnopolskiej, bez wątpienia są tradycje kulinarne. W XIX wieku na wigilijnym stole stawiano zazwyczaj 9 potraw (choć liczba ta w dużej mierze uzależniona była od zamożności gospodarzy). Jadano przede wszystkim ryby (głównie gatunki rzeczne; karp trafiał tylko na stoły bogatej szlachty), kluski z miodem i makiem, grzyby (wierzono, że są one pożywieniem zmarłych przodków). Nie brakowało też suszonych owoców (trudno było w tym czasie o świeże), z których gotowano kompot lub dodawano do innych potraw, kaszy oraz kapusty (z grzybami lub grochem).

Nowe smaki
W XX wieku do tradycyjnego wielkopolskiego wigilijnego jadłospisu dołączył barszcz z uszkami grzybowymi, bez którego wielu poznaniaków nie wyobraża sobie świątecznej wieczerzy.

Jedna z najstarszych wigilijnych potraw – kutia, potrawa z pszenicy i miody, do wielkopolski przywędrowała dopiero po II wojnie. W wielu wielkopolskich domach tradycyjną kutię zastąpiły jednak kluski z makiem (najczęściej makaron świderki lub muszelki) lub tzw. makiełki, czyli bułka moczona w wodzie lub mleku, z makiem i miodem. Także karp, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii, na świątecznym stole zaczął pojawiać się dopiero po II wojnie. Jeśli mowa o rybach nie sposób nie wspomnieć o wigilijnym śledziu. Sałatka śledziowa z cebulą i jabłkiem, śledź
w śmietanie, w oleju, marynowany – pod każdą postacią ceniony na wielkopolskim, wigilijnym stole.

– Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym jedzenie warto przygotować z wyjątkową pieczołowitością. Często raczymy gości wymyślnymi, egzotycznymi daniami, zapominając o dobrodziejstwach naszych wielkopolskich pól i gospodarstw – mówi Michał Kołodziej, pomysłodawca platformy wiemcojem.pl, propagator idei lokalnej żywności.
– W nadchodzące święta proponuję zaserwować swoim bliskim proste, lokalne i tradycyjne potrawy. Nie ma chyba lepszej okazji, by powrócić do tego, jak „drzewiej bywało” – dodaje.


Piernikiem zapachniało…
Z pewnością pysznym uzupełnieniem dla aromatycznych pierogów czy karpia będą także domowe ciasta. Najbardziej popularny na wielkopolskim stole jest makowiec – z ciasta drożdżowego i masy makowej. Według ludowych wierzeń, mak miał zapewnić szczęście, a „dziewczyny tarły mak na Wigilię aby rychło wyjść za mąż”. Nie sposób przy Wigilii nie wspomnieć o piernikach – dawniej symbolu dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Dziś uwielbiany ze względu na wyjątkowy smak i aromat, tak charakterystyczny dla Świąt jak zapach choinki.

W poszukiwaniu dalszych inspiracji, warto przejrzeć pożółkłe książki kucharskie i ręcznie zapisywane zeszyty naszych mam i babć. Jak się okaże, smaki naszego dzieciństwa są na wyciągnięcie ręki. Warto przypomnieć sobie je teraz, z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...