Winnice Istrii

Jednym z największych atutów Istrii, zwłaszcza dla miłośników dobrego wina, którzy swój urlop spędzają na odbywaniu enoturystycznych wojaży, są liczne i bardzo dobre winnice, gdzie można poznać sposoby uprawy różnych odmian winogron, produkcji wina i rozsmakować się w tych najlepszych, na organizowanych przez właścicieli winnic, degustacjach.

Wydaje się, że już, że Fenicjanie i Grecy zapoczątkowali uprawę winorośli na Istrii. Rodzimi osadnicy ówczesnej Histri, z powodzeniem uprawiali tę szlachetną roślinę i opanowali produkcję wina. Dowodem na to jest legenda, według której Argonauci, słynni greccy marynarze poszukując Złotego Runa wykrzyknął „kalavojna”, co w luźnym tłumaczeniu z greckiego oznacza dobre wino, właśnie na wschodnim wybrzeżu Istrii, w miejscu rozciągającym się wzdłuż Zatoki Rasa, które do dzisiaj nosi to imię.

Co uczyniło Istrię synonimem dobrego wina? Oczywiście ludzka ciężka praca, ale przede wszystkim naturalne cechy, które gwarantują wysokiej jakości winogrona. Są to odpowiednie stanowiska, gleby, klimat i ukształtowanie powierzchni ziemi, ponieważ każde z nich przyczynia się w dużym stopniu do produkcji dobrego wina. Nie dziwi zatem fakt, iż wśród amatorów dobrego wina najpopularniejsze kwatery w Chorwacji to te, które znajdują się na półwyspie Istria.

Istnieją dwa dominujące rodzaje gleby nadające się do uprawy winorośli na półwyspie Istria: gleba czerwona (terra rossa) i gleby fliszowe. Eksperci twierdzą, że czerwona ziemia jest idealna dla plantacji wysokiej jakości czerwonych odmian (uzyskują silne struktury, pełne wina), natomiast flisz jest idealny dla białych odmian, dojrzałych win, które zachowały swoją świeżość wraz ze wspaniałym aromatem. Pagórkowate grunty o łagodnych zboczach, w które Istria obfituje, są idealne do uprawy winorośli, zwłaszcza na zboczach nasłonecznionych, podczas gdy większe wahania temperatury między dniem i nocą przyczyniają się do wyraźnej intensywności przyszłego wina.

Wśród licznych odmian występujących na tym obszarze, najważniejsza jest istryjska biała Malvazija. Wino z niej ma bladozłoty kolor, przyjemny zapach kwiatu drzewa świętojańskiego, o harmonijnej, delikatnej świeżości i niezbędnej strukturze. Również typowym dla Istrii jest teran, dający wino o kolorze od purpurowego do czerwonego rubinu, z żywym aromatem owoców, świeży i lekki. W następnej kolejności jest czerwona Burgundia, czerwona Hrvatica oraz kilka odmian, które są mniej znane.

Występuje tu również spora liczba znanych na całym świecie win o wysokiej jakości jak biały Pinot, Chardonnay, szary Pino, czerwony Merlot, Refošk i Cabernet Sauvignon. Szczególną atrakcją dla amatorów dobrego wina są również dwa muscaty o specjalnym zapachu: Momjan Muscat i różowy Poreč Musat.

 

Polski turysta lubi Chorwację
Istria to najbardziej wysunięta na zachód część Chorwacji. Niewielki półwysep w kształcie serca ze spaloną...
Biżuteria z Dubrovnika, koronki z Pagu, mydła z wyspy Brac - czyli zakupy w Chorwacji
W roku 2012 Chorwacja była w Polsce jednym z najbardziej popularnych kierunków letnich podróży . Tak...
Chorwacja, Unia i turystyka, czyli ryzykowna mieszanka
Rząd Chorwacji zapowiedział swoje plany względem branży turystycznej.
Maluch na wakacjach
Warszawa, 3 kwietnia 2013 ? Podróż z dzieckiem może być nie lada wyzwaniem, dlatego by w pełni cieszyć...
Samochód czy samolot - co wybrać podróżując z dziećmi?
Planujesz wypad wakacyjny ze swoją rodziną, ale nie wiesz jakim środkiem transportu dostać się w wybrane...
Świat staje otworem
Dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku granice otworzyły się i wreszcie można było...