Wisła polską stolicą surrealizmu. Otworzą największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu

Czołowi, polscy twórcy surrealizmu, obrazy, rzeźby, grafiki i projekt o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych – w Wiśle powstaje pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. Galeria za swą siedzibę obrała willę ojca polskiej psychologii, pioniera hipnologii, prekursora radia i telewizji – Juliana Ochorowicza. Niszczejący przez lata budynek – który został wybudowany na czakramie mocy i gościł takie osobistości jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Władysław Reymont – teraz ma szansę na drugie życie. Koszt adaptacji budynku wynosi 2-3 miliony złotych, a planowane otwarcie muzeum odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku.

Zbiór ponad 300 eksponatów sprawia, że będzie to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. W środku na gości czekać ma wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm – nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Sętowski,  Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski.

Mamy kontakt z kilkunastoma prywatnymi kolekcjonerami, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z publiką. Zebrane przez nich dzieła mają ogromną wartość – zarówno artystyczną, jak i finansową. Dlatego od kilku lat poszukiwaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy stworzyć Muzeum Magicznego Realizmu – mówi Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury, która jest inicjatorem powstania Muzeum. – Wisła potrzebuje takiego miejsca, które oferuje inną formę spędzania wolnego czasu niż na stokach czy szlakach górskich. Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Na powierzchni około 600-700 metrów kwadratowych, oprócz wystawy stałej muzeum będzie również prezentować ekspozycje czasowe poświęcone sztuce współczesnej. Te mają zmieniać się co dwa miesiące i prezentować współczesnych, polskich artystów.
Magiczny Realizm jest obecnie niezwykle popularnym kierunkiem. Jego elementy często spotykamy w popkulturze – między innymi w „Grze o tron” czy też „Wiedźminie” – dodaje Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury.

PROMOCJA WISŁY NA KULTURALNEJ MAPIE POLSKI I EUROPY
Powstanie Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to promocja dla Perły Beskidów. Dzięki tej inwestycji miasto ma szansę, by przyciągać turystów nie tylko stokami narciarskimi i kurortami, ale również wyjątkową ofertą kulturalną. W Polsce do tej pory nie powstało żadne podobne muzeum,  w Europie również jest ich niewiele. Powstanie nowoczesnego obiektu, które wykorzystuje historyczne dziedzictwo, uczyni Wisłę ważnym miejscem nie tylko dla koneserów sztuki.
Pomysły zagospodarowania tego miejsca pojawiały się od wielu lat, ale sytuacja finansowa miasta nie pozwalała na modernizację obiektu, który po 100 latach od powstania wymagał gruntownej przebudowy – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

MAGICZNY DOM SZTUKI
Wspólnym domem dla wszystkich eksponatów będzie „Ochorowiczówka” – owiana kontrowersjami i tajemniczymi legendami willa wybudowana przez Juliana Ochorowicza, polskiego psychologa, filozofa, hipnotyzera i naukowca. Porównywanie go do Leonarda da Vinci nie jest przesadą. Ochorowicz zajmował się wieloma dziedzinami nauki, a w 1877 roku opublikował projekt telewizora! Do Wisły przyjechał na przełomie XIX i XX wieku. Urok beskidzkiej miejscowości zrobił na nim ogromne wrażenie. W związku z tym zaczął promować Wisłę wśród swoich znajomych i budować  wille turystyczne. W jednej z nich – zwanej „Ochorowiczówką” – bywali znamienici goście, którzy czerpali z tego miejsca natchnienie do swojej twórczości. To właśnie tu Władysław Reymont pisał „Chłopów”, a Bolesław Prus „Faraona” i „Lalkę”. Co więcej, Prus zainspirował się Ochorowiczem do tego stopnia, że uczynił go pierwowzorem postaci Juliana Ochockiego.
Towarzystwo Miłośników Wisły od lat walczy o to, by Julian Ochorowicz – wielki, polski naukowiec, który rozsławił Wisłę – nie został zapomniany. Dlatego cieszy nas, że znalazł się ktoś, kto postanowił ocalać „Ochorowiczówkę” i dać jej nowe życie. Będziemy temu przyklaskiwać i liczymy na szeroką współpracę – mówi Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły.

DRUGIE ŻYCIE „OCHOROWICZÓWKI”
„Ochorowiczówka” – przez wiele lat była zaniedbywana, a w styczniu 2014 roku wybuchł w niej pożar. Teraz historyczny budynek odzyskuje swój blask za sprawą Fundacji Polski Konwój Kultury, z której inicjatywy powstaje muzeum.
Projekt był niezwykle trudny ze względu na pożar, który w ubiegłym roku uszkodził konstrukcję stropu i ścian. Wykonaliśmy szereg ekspertyz technicznych, dołożyliśmy starań, by w obiekcie utrzymać charakterystyczne i zabytkowe elementy, ale jednocześnie połączyć je z nowoczesną zabudową. Projekt obejmuje pojawienie się elementów architektury drewnianej, wyeksponowanie elewacji, podkreślenie pierwotnego wyglądu budynku. Pierwotna bryła zostanie natomiast połączona z nową, przeszkloną częścią, gdzie na dwóch kondygnacjach – naziemnej i podziemnej – będzie mieścić się część ekspozycji. Projekt konsultowany był również z konserwatorem zabytków  – mówi Mateusz Górnik z Górnik Architects.

No posts found