Wszystko, co należy wiedzieć o testamencie!

Wszystko, co należy wiedzieć o testamencie!

Zapewne nie raz każdy z nas spotkał się ze słowem testament. Nie da się ukryć, że jest to wyjątkowy dokument, który najczęściej sporządzany jest przez osoby, które są już w podeszłym wieku. Regularnie jednak testament postanawiają napisać osoby, które mają poważną chorobę i chciałyby, aby bliscy byli odpowiednio zabezpieczeni w razie śmierci. Co to dokładnie jest testament i czym się charakteryzuje? Jakie formy testamentu można wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

 

Czym dokładnie jest testament?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie słowa testament, doszlibyśmy do wniosku, że jest to pewne rozporządzenie własnym majątkiem w przypadku śmierci, dziedziczenie go przez innych. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że to słowo pochodzi od łacińskiego “testamentum”, co po przetłumaczeniu na nasz ojczysty język oznacza dosłownie “sporządzone przy świadkach”. Należy wspomnieć o tym, że osoba która spisuje testament w każdej chwili może określić, w jaki sposób zostanie rozporządzony jej majątek. Właśnie tak zostanie wypełniona wola po śmierci danej osoby. Dlatego też najbliższa rodzina może dysponować majątkiem zmarłego, posiadając prawo spadkowe. 

Czym charakteryzuje się testament?

Jak wiadomo, testament to pewien rodzaj czynności prawnej. Należy wiedzieć o tym, że posiada on pewne określone cechy, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim jest to czynność jednostronna. W praktyce oznacza to, że aby mówić o ważności tego dokumentu, nie jest konieczne wspólne działanie kilku osób. Co więcej, testamenty wspólne są zakazane. Osoby, które towarzyszą podczas sporządzania niektórych form testamentu, w żaden sposób nie mogą wpływać na treść rozporządzenia. Kolejną istotną cechą jest to, że testament nie jest skierowany do określonego adresata. Dlatego też, może być odnaleziony np. dopiero kilka lat po śmierci. Nawet jeśli dojdzie do umownego podziału majątku, spadek cały czas jest ważny. Nie można zapominać o tym, że ma on tylko i wyłącznie charakter osobisty. Nie może dojść do sytuacji, w których zostanie on sporządzony przykładowo przez pełnomocnika. Bardzo ważne jest, aby testament miał odpowiednią formę. Musi więc spełniać wszelkie wymogi formalne, w przeciwnym wypadku jego realizacja nie będzie możliwa. Co ciekawe, testament jest odwołalny, dlatego spadkodawca w każdej chwili może zmienić spadkobiercę, ewentualnie wprowadzić drobne lub poważniejsze modyfikacje. Skutki testamentu pojawiają się dopiero w sytuacji, kiedy spadkodawca umrze. 

 

 

 

Jakie formy testamentu możemy wyróżnić?

Warto wspomnieć o tym, że istnieje kilka możliwości sporządzenia testamentu. Najczęściej mamy do czynienia z testamentem własnoręcznym. Bez większych problemów istnieje opcja stworzenia aktu notarialnego. Co ciekawe, możliwa jest również sytuacja, w której spadkodawca ogłasza swoją wolę ustnie. W pobliżu jednak znajdować musi się wójt, burmistrz, prezydent miasta, a także świadkowie (2 pełnoletnie osoby). W skrajnych przypadkach dopuszcza się możliwość oświadczenia ostatniej woli w obecności przynajmniej trzech świadków. Szczególnym rodzajem testamentu jest ten wojskowy.

Zachowek – czym jest?

W przypadku, kiedy najbliższa rodzina została pominięta w testamencie, niektórym osobom należy się zachowek. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których następują sprawy sądowe w celu otrzymania zachowku. Jeśli chodzi o wysokość, wynosi ona połowę wartości udziału spadkowego uprawnionej osoby. Tego typu instytucja ma na celu ochronę wszelkich interesów osób najbliższych.

No posts found