Wyjazd za granicę, w celu poszukiwania pracy.

Gdy w Polsce ciężko o dobrze płatną pracę, dla osób bez specjalistycznego wykształcenia, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę, w celu poszukiwania pracy. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na długie wielomiesięczne wyjazdy, a nawet wyjazd na stałe do innego kraju. Najczęściej powodem jest rodzina, która zostaje w kraju, a jak wiadomo nie każdy chce rozstawać się z rodziną na dłuższe okresy. Pracą która pozwala na krótkie kilku – kilkunastotygodniowe wyjazdy to praca jako opiekunka w u naszych zachodnich sąsiadów.

Wymagania i obowiązki opiekunki osób starszych

Aby podjąć się pracy jako opiekunka osoby starszej, należy spełnić szereg kryteriów. Pierwszym z nich jest znajomość przynajmniej w stopniu komunikatywnym języka kraju do którego się wybieramy. Najczęstszym kierunkiem są Niemcy, a więc znajomość przynajmniej komunikatywna języka niemieckiego jest priorytetem. Oczywiście można znaleźć ogłoszenia, gdzie wymagana jest bardzo dobra znajomość tego języka, co często zależy od rodziny osoby starszej która znajdzie się pod opieką.

Większe szanse na podjęcie pracy jako opiekunka, mają osoby posiadające doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Dlatego istotne jest aby prosić o referencje lub mieć udokumentowane w jakiś inny sposób pracę w tym zawodzie. Niebagatelne znaczenie, mają takie cechy charakteru jak cierpliwość czy pracowitość, ponieważ praca taka o czym nie każdy wie, wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym, szczególnie jeśli osoba pozostająca pod naszą opieką będzie poruszała się na wózku inwalidzkim.

Legalnie czy „na czarno”

Pracę przy opiece nad osobami starszymi można znaleźć na kilka sposobów. Najpopularniejsze są polecenia znajomych, którzy już taką pracę wykonują oraz portale internetowe i agencje pracy pomagające w znalezieniu takiej pracy. Jak szukać pracy jeśli nie mamy znajomych pracujących przy opiece nad osobami starszymi? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: „praca opiekunka Niemcy” lub inne pokrewne, a znajdziemy ofertę wielu agencji pośredniczących w znalezieniu takiej pracy. Praca podjęta za pośrednictwem znajomych, oraz zatrudnienie poprzez agencje mają kilka różnic. Dotyczą one przede wszystkich legalności podejmowanej pracy, co niesie za sobą konsekwencje na przykład w postaci ubezpieczenia zdrowotnego lub jego braku.

Bezpieczeństwo

Istotnym elementem każdej pracy – szczególnie zagranicznej – jest nasze bezpieczeństwo. Praca jako opiekunka osób starszych w tym względzie również wiąże się z pewnym ryzykiem, które możemy nie tyle w całości wyeliminować co znacznie ograniczyć wybierając odpowiedniego pracodawcę. Agencje pośredniczące, są w stanie sprawdzić zleceniodawcę na rzecz którego będzie świadczona usługa opieki, dzięki czemu osoba podejmująca się takiego zajęcia nie musi się obawiać, że trafi w miejsce w którym może być zagrożone jej bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Rozważając podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych, należy brać pod uwagę nie tylko wynagrodzenie jakie otrzymamy za wykonaną pracę, które w porównaniu z polskimi realiami jest niemałe. Istotne są również inne względy takie jak bezpieczeństwo, czy legalność zatrudnienia. Ryzyko podejmowanej pracy można znacznie ograniczyć wybierając odpowiedniego pracodawcę lub pośrednika, który zapewni profesjonalizm.

No posts found