Wzdłuż autostrady A4 przez Śląsk

Autostrada A4 jako część drogi międzynarodowej E40 łączy wschód z zachodem Europy. Właściwie w dużej części trasa pokrywa się ze średniowiecznym  szlakiem handlowo-pielgrzymkowym zwanym Królewską  Drogą – łac. „Via Regia” lub w Niemczech Wysoką Drogą – niem. hohe Strasse. Szlak ten był bardzo istotną europejską osią wymiany kulturowej, cywilizacyjnej, handlowej, naukowej. Wiódł  przez ważne dla Europy centra handlowe i polityczne: Kolonię, Erfurt, Lipsk, Drezno, Wrocław, Kraków, Lwów i Kijów. W Polsce trasa przechodzi m.in. w poprzek całego obszaru Śląska – od historycznej wschodniej jego granicy na rzece Przemszy koło Mysłowic do miasta na styku Śląska i Łużyc (historycznie jednak już w Łużycach): Görlitz. Jadąc tą wygodną i szybką drogą poruszamy się w czasie i przestrzeni: zmienia się krajobraz, zmienia się kulturowe dziedzictwo śląskiej krainy.

         Zapraszam w podróż, która pomoże odkryć tożsamość tego rejonu gdzie mieszają się wpływy kilku narodów, religii i języków a historia przetaczała się tu w różnych kierunkach.

 W umownej odległości kilku kilometrów od autostrady – dosłownie w zasięgu wzroku, znaleźć można prawdziwe skarby architektury, historii, kultury, przemysłu i natury.

         Warto zjechać i poświecić kilka minut na ich poznanie …

 

Görlitz/Zgorzelec

 

Zjazd z autostrady

Görlitz

Dalej: Droga nr 6 na Zittau

 

 
   

 


Görlitz już w średniowieczu nosiło dumną nazwę „Miasta Wież”. To dzięki potężnym, trzem miejskim basztom, wieży ratuszowej i wysokim wieżom kościołów – p. w. św. Piotra oraz p. w. św. Trójcy sylwetka miasta była niepowtarzalna i budziła podziw. Dziś to ponad 3000 zabytkowych obiektów w centrum miasta które są dziełami architektury najwyższej klasy okresu gotyku, renesansu, baroku i secesji. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast niezniszczonych podczas ostatniej wojny światowej, a co za tym idzie posiadający niezaburzony układ przestrzenny centrum i śródmieścia.

W Niemczech miasto jest znane jako „Perła Renesansu”. Co ważne – wszystkie zabytki są stopniowo pieczołowicie restaurowane i odnawiane, dzięki czemu dla wielu odwiedzających to najpiękniejsze miasto w Niemczech. Od kilku lat Görlitz razem z sąsiednim, polskim Zgorzelcem tworzy tzw. Europamiasto Zgorzelec/Görlitz (Europastadt Görlitz/Zgorzelec), przy czym trzeba zaznaczyć, że Zgorzelec to tylko dawne wschodnie przedmieścia miasta za rzeką Nysą. Görlitz jest znane dzięki oryginalnej postaci szewca z zawodu a z powołania teologa i mistyka Jakuba Böhme (1575-1624), który  zapoczątkował nowożytną filozofię niemiecką. Szczyt potęgi miasta przypadł na II połowę XV i I połowę XVI wieku. Wzdłuż szlaku Via Regia, od Erfurtu do Wrocławia, nie było w tym czasie większego ośrodka miejskiego niż Görlitz. W XV i XVI wieku miasto uczestniczyło w handlu międzynarodowym, występując w roli pośrednika gospodarczego pomiędzy krajami niemieckimi a państwem polsko-litewskim, oraz państwem moskiewskim a Węgrami. Oprócz handlu Görlitz swoje bogactwo czerpało dzięki pracy tutejszych sukienników. Właśnie stąd pochodziła marzanna barwierska, która służyła do farbowania nici i sukien. Görlitz długo było monopolistą w produkcji i handlu tym ważnym surowcem.

        

         Przez centrum Görlitz przebiega dolnośląska Droga św. Jakuba, która jest pierwszym odtworzonym w Polsce fragmentem drogi św. Jakuba – europejskiej sieci szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

         Niedaleko mostu granicznego im. Jana Pawła II znajduje się ciekawy obelisk „geograficzny” zaznaczający dokładnie przebieg 15. południka według którego określa się czas środkowoeuropejski.

Oprócz rzeszy ciekawych zabytków i miejsc godnych zobaczenia, najsłynniejszym z zabytków miasta jest Święty Grób – zespół trzech kaplic, stanowiących najstarszą i najwierniejszą replikę oryginału z Jerozolimy w świecie zachodnim.

 

Szczególnie warte zobaczenia:

 

Zespół Świętego Grobu w Görlitz składa się z trzech kaplic. Pierwsza z nich to kaplica Świętego Krzyża. Jest to budowla dwupoziomowa. Dolna część to kaplica Adama, a górna to kaplica Golgoty. Druga z kaplic to kaplica Namaszczenia która jest obudowaną wnęką zawierającą późnogotycką piaskowcową pietę. Jej nazwa nawiązuje do znajdującego się w Bazylice Grobu Świętego Kamienia Namaszczenia, na którym położono zwłoki Chrystusa przed namaszczeniem. Trzecim elementem zespołu jest kaplica Świętego Grobu, która jest wierną acz pomniejszoną kopią oryginału w Jerozolimie, w jego formie przed przebudową dokonaną w 1555. Wewnątrz kaplicy znajdował się sarkofag, w którym w Wielki Piątek składano rzeźbę martwego Chrystusa. Do 1525 roku w Wielkanoc rano przenoszono sarkofag w uroczystej procesji przez miasto, a następnie odnoszono do zakrystii kaplicy Świętego Krzyża, gdzie była przechowywana do następnych świąt. W 1537 roku w Boże Ciało rzeźbę zniszczył piorun, co uznano za znak gniewu bożego i zaniechano wystawiania zwłok w Wielki Piątek. W 1915 roku wykonano w kaplicy ławę grobową na wzór istniejącej w Jerozolimie.

 

 

 W kolejnej odsłonie – Nawojów Łużycki

Rafał Ryszka
PTTK Wrocław



Źródła:
J. Błędowski, R. Janusiewicz (red.), Dolny Śląsk. Atlas. Wrocław 2007/2008
J. Czerwiński, Dolny Śląsk – przewodnik, Wrocław 2009;
B. Dolata, Wyzwolenie Dolnego Ślaska, Wrocław-Warszawa-Kraków 1970;
W. Irgang, W. Bein, H. Neubach, Schlesien, Bielefefeld 1995;
S. Mizia, Historia Śląska. Popularny zarys dziejów, Wrocław 1997;
H. Niekrawietz, K. Werner, Schlesien. Unvergessene Heimat, Würzburg 2009;
M. Perzyński, Dolnego Śląska miejsca niezwykłe, lecznicze i mało znane. Przewodnik dla dociekliwych, Wrocław 2000;
D. Simonides (red.), Śląsk Opolski – dziedzictwo i współczesność, Opole 2005;
L. Szaraniec, Śląsk. Dolny, Górny, Opawski, Katowice 1993;
Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, Oddział terenowy we Wrocławiu, Legnica 1998;

Portale internetowe:
wikipedia, http://www.olesnicamala.info,  http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja,  portale internetowe gmin i miast

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...