Zacieśnianianie kontaktów polsko-węgierskich

Rok 2013 to dla węgierskiej turystyki  czas wytężonej pracy nad promocją oferty Węgier na rynku polskim.  Prof. dr hab Boguslaw Sawicki, kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na zaproszenie węgierskiego Turystycznego Klastra Hotelowego przybył do regionu  północnych Węgier w celu zacieśniania więzi polsko-węgierskich. Podczas wizyty towarzyszyła Profesorowi Udvari Alicja, manager klastra.

W dniu 11 czerwca  miała miejsce wizyta w  Matraderecske, gdzie burmistrz Forgó Gabor przedstawił tutejsze unikalne termy gazowe. Temat suchych kąpieli w dwutlenku węgla wzbudził zainteresowanie gościa z Polski. Prof. Sawicki zwrócił uwagę na konieczność międzynarodowych badań nad wpływem zabiegów mofetta na zdrowie  i zastosowaniem ich w leczeniu różnorodnych schorzeń. 12 czerwca w egerskim Hotelu Korona**** podczas spotkania z prezesem klastra dyskutowano nad możliwościami zacieśnienia kontaktów polsko-węgierskich i określenia zasad współpracy w umowach.

Po zapoznaniu się z usługami egerskej Łaźni Tureckiej oraz Hotelu Eger&Park****prof. dr hab. Bogusław Sawicki wziął udział w forum zorganizowanym w Miskolc przez Izbę Turystyki Węgierskiej regionu Węgier północnych. Wystąpienie wybitnego gościa, tłumaczone na język węgierski zaproszonym gościom, reprezentatom branży turystycznej, przez managera klastra dotyczyło istoty pojęcia produktu turystycznego, którego dokładne zrozumienie  jest  warunkiem sprawnego rozwoju turystyki. Celem forum było przybliżenie węgierskim usługodawcom sylwetki Polaka, poznania jego oczekiwań i zwyczajów, w celu zwiększenia komfortu podczas wypoczynku na Węgrzech.

Dzień 13 czerwca poświęcony został  negocjacjom z przedstawicielami szkół wyższych: dr Puczkó Lászlóval z Budapest College of Communication and Bussines , dr  habi Dávid Lóránt  z University College Károly Róbert  w Gyöngyös  oraz dr hab. Szlávik János, dr Csáfor Hajnalka i dr Tarnóc András  z Eszterházy Károly College w Egerze. Tamatem rozmów były m.in możliwości wymiany studenckej oraz współpracy naukowej pomiędzy uczelniami obu krajów.

Węgierski klaster turystyczny kładzie nacisk na dogłębne poznanie polskiego rynku, jako że goście z Polski stanowią zdecydowaną większość wśród obcokrajowców spędzających urlop w północnych Węgrzech. Współpraca placówek naukowych jest poważnym krokiem w kierunku zacieśnia partnerskich kontaktów, czego efekty będą też odczuwalne w  obrocie turystycznym.

Liczba polskich gości odwiedzających region północnych Węgier stopniowo wzrasta na przestrzeni ubiegłych 5 lat i zadaniem usługodawców sektora turystycznego jest utrzymanie tej pozytywnej tendencji. Zdaniem prof. Sawickiego klucz do sukcesu branży turytsycznej kryje się w zasobach ludzkich. Konieczne jest np.zaangażowanie zamieszkałych na Węgrzech osób znających język polski do pracy w sektorze turystycznym, prowadzenie kursów języka polskiego dla zatrudnionych w tym sektorze gospodarki.

Informacje w języku polskim o działalności Turystycznego Klastara Hotelowego uzyskają Państwo dzwoniąc pod nr + 36 70 433 5917  lub pisząc info@hotelklaszter.hu, http://www.hotelklaszter.hu/


 

PR

Niezwykłe wczasy na Węgrzech
Polacy coraz częściej decydują się postawić na wczasy na Węgrzech. Ten jakże przyjaźnie nastawionych...