Zadbaj o swojego grilla

Wyjątkową trwałość grilla zapewniają: powłoka z emalii porcelanowej i stal nierdzewna. Warto jednak dbać o swojego grilla: czyścić ruszt po każdym grillowaniu, a na okres jesienno-zimowy okryć sprzęt pokrowcem.

Wielu pasjonatów grillowania nie uznaje sezonowości i przygotowuje potrawy na ruszcie przez cały rok. Dotyczy to szczególnie tych osób, które posiadają grilla z pokrywą. Przykryty ruszt zapewnia doskonałe warunki do grillowania potraw nawet w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Wystarczy więc ubrać się cieplej i zadbać o własny komfort, bo dobrze rozgrzany grill z pokrywą zapewni nam optymalne warunki do przyrządzania potraw mimo niskiej temperatury otoczenia, wiatru czy niewielkich opadów. Dodatkowo grille węglowe, które posiadają powłokę z emalii porcelanowej są dzięki niej zabezpieczone przed korozją.

… jesienią

Jesień to jednak naturalny czas, gdy zaczynamy czyścić i konserwować sprzęt, który intensywnie służył w naszym ogrodzie przez całą wiosnę i lato. W przypadku grilli Webera nie ma konieczności specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Zarówno te małe grille węglowe np. Weber Smoky Joe jak
i te większe gazowe np. Weber Spirit mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Mimo to wielu miłośników tego sprzętu dla przedłużenia jego trwałości i estetyki zaopatruje się w specjalne pokrowce. Dzięki temu nawet po kilkunastu latach intensywnego użytkowania zarysowania na powierzchni nie są źródłem korozji. Po ściągnięciu pokrowca grill w każdej chwili jest gotowy do użytkowania, bez dodatkowego czyszczenia, czy nawet odśnieżania w zimie.

Czyszczenie grilla

Po każdym grillowaniu warto dokładnie wyczyścić ruszt wypalając przyklejone do niego resztki jedzenia, a następnie przecierając go wilgotną ścierką. Do czyszczenia rusztu najlepiej sprawdza się szczotka posiadająca włosie ze stali nierdzewnej. Takie ostre włosie doskonale czyści zarówno stalowy jak i żeliwny ruszt.

W grillach węglowych popiół, który zbiera się na dnie grilla i w popielniku zwykle usuwamy na bieżąco, ale po kilku grillowaniach warto także przemyć wnętrze grilla zwykłą wodą z mydłem. Do czyszczenia grilla z zewnętrz także wystarczy wilgotna ścierka. Emalia porcelanowa w grillach Webera nie tylko chroni przed rdzą, ale jest także łatwa w utrzymaniu i przy regularnej pielęgnacji długo zachowuje swój blask. Pamiętajmy, że ruszt czyścimy szczotką bezpośrednio po skończonym grillowaniu, gdy jest jeszcze dobrze rozgrzany. Odwrotnie z obudową: powinniśmy ją przemyć dopiero po wychłodzeniu grilla. Drastyczna zmiana temperatury stali pokrytej emalią porcelanową nie jest wskazana dla jej trwałości. Nie należy też woskować, ani malować emaliowanej pokrywy grilla. Wosk na gorącym grillu rozpuści się i pozostawi zacieki. Emalia to doskonała izolacja i ochrona, jest bardziej trwała niż jakakolwiek farba.

Dla profesjonalistów

By ułatwić i przyspieszyć proces czyszczenia grilla, można zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia. W ofercie Webera znajdują się: płyn do czyszczenia rusztu, środek do czyszczenia powierzchni pokrytych emalią porcelanową i środek do czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej. Przed ich zastosowaniem należy pamiętać o wyjęciu rusztu. Środki te są dostępne w większych centrach ogrodniczych i punktach sprzedaży grilli i akcesoriów Webera. Zapewniają skuteczne usuwanie brudu i tłuszczu oraz pozostawiają przyjemny zapach.

Zadbaj o szczegóły

W przypadku grilli gazowych pod palnikami znajduje się specjalna taca, ociekacz przez który do aluminiowej tacki spływa nadmiar soków i tłuszcz z grillowanych potraw. Tacę możemy łatwo wysunąć i przemyć. To ważne, ponieważ zalegający w tym miejscu tłuszcz może się zapalić. Po kilku grillowaniach warto także przemyć szyny aromatyzujące, które osłaniają palniki w grillach gazowych. Na okres przechowywania sprzętu należy także zabezpieczyć butlę z gazem – szczelnie ją zamknąć
i ustawić w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu w stabilnej pozycji.

Spirale grzewcze w grillach elektrycznych Webera mają właściwości samoczyszczące i ociekający tłuszcz się na nich nie usadza. Po zakończeniu sezonu wystarczy trwale odłączyć grill od źródła zasilania, odpowiednio zabezpieczyć kable i przykryć grill pokrowcem.  

                                                           *****

60 lat marki Weber-Stephen

George Stephen, twórca grilli marki Weber był we właściwym czasie na właściwym miejscu. W 1952 roku pracował w zakładach produkujących boje morskie: Weber Brothers Metal Works w Chicago. Po pracy z pasją przygotowywał potrawy na grillu. Próbował swój kulinarny warsztat doprowadzić do perfekcji, więc zastanawiał się jak uniknąć płomieni na grillu i zniwelować wpływ pogody na stan przygotowywanych potraw. Inspiracją okazała się boja morska, a dokładniej jej kulisty kształt. Pomysł, który przyszedł Georgowi na myśl na widok tej formy, był genialny w swojej prostocie: boja przecięta dokładnie na pół, trzy nogi przymocowane do dolej części, na to nakładane wieko z przytwierdzonym do niego uchwytem. Tak oto powstał prototyp grilla kulistego, zamkniętego pokrywą i rozpoczęła się era grilli na węgiel drzewny. Amerykanie pokochali kulisty grill Webera i George Stephen wkrótce mógł już w Chicago rozpocząć masową produkcję, która trwa do dziś. Produkty marki Weber do dziś są wytwarzane tylko w Chicago, a firma pozostaje w rękach rodziny Georga Stephena.

Marka Weber jest liderem na światowym rynku w segmencie sprzętu do grilla. Dystrybucja grilli Weber
w Polsce od 2008 r. odbywa się poprzez firmę Weber-Stephen Polska Sp. z o.o.
Produkty są dostępne w centrach ogrodniczych, hipermarketach budowlanych Castorama, Leroy Merlin, Obi, Praktiker.

Więcej informacja na www.weber.com

 

PR

No posts found