Zamki Warmii i Mazur

Wybierając się na wakacje na Warmię i Mazury nie sposób nie zahaczyć chociaż o jeden znajdujący się tam zamek. Te imponujące budowle rocznie przyciągają tysiące turystów pragnących choć na chwilę przenieść się w świat z minionych stuleci.

Te najbardziej majestatyczne znajdziemy w Olsztynie, Ostródzie, Nidzicy, Działdowie, a także w Szczytnie oraz w Karnitach.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, to obecnie(jak w większości przypadków)obiekt muzealny. Został zbudowany w latach 1346-1353, składał się z jednego skrzydła po północno-wschodniej stronie czworokątnego dziedzińca. Dojście do zamku, otoczonego pasem murów obronnych i fosą prowadziło od strony Łyny mostem zwodzonym. Południowo-zachodnie skrzydło zamku zbudowano natomiast w XV wieku.

Zamek należał do tak zwanej Kapituły Warmińskiej, która, wraz z biskupem warmińskim, do 1454 podlegała wojskowej opiece zakonu krzyżackiego. Z tego względu odegrał on sporą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich. W 1410 po bitwie pod Grunwaldem poddał się bez walki Polakom, w 1414 zaś zdobyli go oni po kilkudniowym oblężeniu. W czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466) przechodził z rąk do rąk. Krzyżacy zagrozili zamkowi i miastu jeszcze w 1521, obrona jednak była skuteczna, że poprzestali na jednym, nieudanym szturmie. Kapituła powierzała zarządzanie komornictwem olsztyńskim wybieranemu co roku ze swego grona kanonikowi nazywanemu administratorem. W latach 1516-1521, z krótką przerwą, administratorem komornictwa olsztyńskiego był Mikołaj Kopernik.

On właśnie przygotował obronę Olsztyna przed najazdem krzyżackim. Obecnie na zamku znajduje się stała wystawa kopernikowska (zlokalizowana w dwóch pomieszczeniach: na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem administratora). Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517, wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.

Polecamy Noclegi w Olsztynie na stronie
http://www.noclegi24h.pl/Olsztyn-noclegi-185.html


Zamek krzyżacki w Ostródzie – budowla należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie Ostródy. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z XIII wieku, a przez szereg lat zamek ulegał wojennym zniszczeniom, a co za tym idzie licznym przebudowom.

Pierwotnie do zamku wjeżdżało się od strony zachodniej przez zwodzony most znajdujący się ponad fosą, następnie przez podwójną bramę wjazdową ostro sklepioną z bloków granitowych. Podzamcze pełniło funkcję ośrodka przemysłowo-usługowego, z browarem, młynem, kuźnią i rzemieślnikami. Od strony wschodniej znajdowały się stajnie, szopy i spichlerze. Pod zamkiem natomiast znajdowały się obszerne piwnice; przyziemia wykorzystywano jako magazyny oraz zbrojownię. Na piętrze mieściła się sypialnia braci zakonnych, jadalnia, wielka sala rycerska (o czterech oknach i trzech drzwiach) oraz kaplica usytuowana w południowym skrzydle. Przy skrzydłach zamku były ganki dla straży, do których wchodziło się z podwórka po schodach. Pod nimi był loch więzienny. W chwili obecnej na terenie zamku mieści się centrum kultury, galeria, biblioteka oraz muzeum.

Kolejny zamek, a raczej pozostałości po pierwotnej budowli możemy znaleźć w Szczytnie. Pierwotnie drewniany zamek – spłonął podczas najazdu litewskiego w 1370 r. Wówczas odbu­dowano go z kamienia i cegły. W końcu XVIII wieku zamek przestał być siedzibą jakiegokolwiek urzędu. Popadł w zaniedbanie, w wyniku czego częściowo został rozebrany. W latach 1945-1948 mieściło się w nim Muzeum Mazurskie, utworzone na bazie zbiorów muzeum niemieckiego. Po nieudanych próbach odbudowy, ostatecznie w latach 1990-1992, mury zamkowe zabez­pieczono w postaci trwałej ruiny. Zamykają one od zachodu czworoboczny dziedziniec ratusza miejskiego, zbudowanego w miejscu starego zamku. Monumentalny ratusz miejski zbudowano w latach 1936-1937. Zaprojektowany przez architekta z Królewca – Kurta Fricka miał w ciągu następnych dziesięcioleci nie stracić nic z walorów nowoczesnej siedziby administracji miasta. Zbudowany z betonu i żelaza, na planie czworoboku, obejmującego pozostałości starego zamku, z wewnętrznym dziedzińcem i 46-metrową wieżą w południowo-wschodnim narożniku, na­wiązuje do zamku obronnego. Zgodnie bowiem z oczekiwaniami ówczesnych władz miasta, architektura ratusza miała łączyć wymogi nowoczesności gmachu z historyczną tradycją miejsca, w którym go wzniesiono. Dziś ratusz jest siedzibą władz samorządowych Miasta Szczytno, Powiatu Szczytno i Gminy Szczytno.  Polecamy noclegi  w Szczytno na stronie http://www.noclegi24h.pl/miasto_Szczytno.php


Na terenie ratusza znajduje się także galeria sztuki użytkowej łącznie z kawiarnią i punktem gastronomicznym. W jednym miejscu można zapoznać się z twórczością miejscowych artystów, kupić wybrany przez siebie obraz, bądź inny element rękodzieła użytkowego, a przy tym zjeść smaczny i niedrogi obiad. Ratusz w Szczytnie to doskonała opcja na deszczowe dni naszego urlopu, ale nie tylko. Gdy zaskoczy nas deszcz z powodzeniem możemy zwiedzać wystawy Muzeum Mazurskiego, ruiny zamku, a potem posilić się w galerii. Natomiast, gdy pogoda dopisuje oprócz z możliwości zwiedzania możemy skorzystać z wypoczynku nad jeziorem (od ratusza około 5 minut drogi).

Zamek w Karnitach. Karnity długi czas pełniły funkcję folwarku w większych dobrach ziemskich. Po raz pierwszy wymienione są w 1349r., w przywileju wsi Bożęcin. Pierwotnie był tu folwark zakonny, który po wojnie trzynastoletniej, w roku 1470, został nadany wraz z innymi dobrami ziemskimi Hansonowi von Schonaich, dowódcy wojsk zaciężnych, za służbę w wojsku krzyżackim.

Po II Wojnie Światowej zamek pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego. Na terenie dawnych sadów, w części południowej parku, wzniesiono domki letniskowe. Od 1995r. kompleks pałacowy wraz z parkiem jest własnością prywatnej firmy, która przeznaczyła go na całoroczny hotel.

Zamek w Działdowie –
Okres powstania zamku w świetle najnowszych badań archeologicznych datuje się na lata 30-e XIV wieku. Jak wynika z badań stawiano go wieloetapowo – etap początkowy to budowa Domu Dużego, zakończona przed 1344, czyli jeszcze przed pierwszą lokacją miasta. W latach 1344-1383 wymurowano kurtyny z gankiem obronnym otaczające dziedziniec, a także poprzedzoną mostem zwodzonym i strzeżoną przez narożną wieżę nową bramę wjazdową. Do naszych czasów w bardzo dobrym stanie zachował się główny budynek mieszkalny ze zdobionym szczytem, a także mur obwodowy od strony zachodniej i północnej, przyziemia baszty północnej, relikt bramy wjazdowej oraz dolne partie wieży przybramnej. Mieszczą się w nim obecnie urzędy miejskie oraz siedziba burmistrza. Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania – w dni powszednie można jedynie wejść na otwarty dla chętnych dziedziniec.

Zamek w Nidzicy. Budowę zamku rozpoczęto około 1370 r., a w 1409 roku rezydował już w nim krzyżacki prokurator. Twierdza została zbudowana z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce. Na poddaszu, w grubości murów, obiegają zamek krużganki obronne zarówno od strony zewnętrznej jak i od strony dziedzińca. Elewacja od strony zachodniej pokryta jest ciemną cegłą.

Szukasz obiektów wypoczynkowych w pałacach i zamkach, położonych w spokojnej i zacisznej okolicy? Znajdziesz je na stronie http://www.e-konferencje.pl/obiekty/typ_palace-zamki/

W piwnicach wież znajdowało się więzienie. Nad bramą była zajmująca dwie kondygnacje kaplica zamkowa. W tej części zamku ulokowano komnaty dla gości zakonu, tu też mieszkał wójt oraz kapelan. Rycerze, giermkowie i służba zbrojna kwaterowali w bocznych skrzydłach budowli. Na dziedzińcu zamkowym widoczna była niegdyś studnia zaopatrująca załogę w wodę. W południowo-wschodnim narożniku wznosiła się okrągła wieża. Ślimakowe schody wieży wiodły do pomieszczeń mieszkalnych wschodniego skrzydła. Przedzamcze otoczone murem zbudowano w XVI wieku. To tam znajdowały się stajnie, pracowali rzemieślnicy i zamieszkiwała służby.

Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego wolny, do muzeum płatny.

Zapraszamy na szlak Zamków Warmii i Mazur.

M-S-M

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...