Zielone szkoły na Szlaku Przygody

Świętokrzyskie jest regionem, w którym bardzo chętnie organizowane są wyjazdowe Zielone Szkoły. A od tegorocznego sezonu – dzięki Szlakowi Przygody – takie wyjazdy mogą być jeszcze ciekawsze i … tańsze.

Czemu tak wiele szkół decyduje się na kilkudniowe wyjazdy właśnie na teren województwa świętokrzyskiego? Powodów jest wiele. – Przede wszystkim Świętokrzyskie to prawdziwe zagłębie atrakcji, które doskonale wspierają realizację szkolnych programów nauczania. Mamy też bazę turystyczną dobrze sprofilowaną pod kątem grup małych turystów. I sprzyja nam centralne położenie oraz dogodny dojazd – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. – Najczęściej przyjeżdżają do nas szkoły z dużych i ludnych województw ościennych: mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego – dodaje.

Województwo oferuje młodym turystom szereg walorów przyrodniczych i historycznych. Dzięki temu podczas Zielonych Szkół można nie tylko ciekawie, ale i pouczająco spędzić czas. – Lista świętokrzyskich atrakcji turystycznych dedykowanych turystyce szkolnej jest bardzo długa. A większość z nich leży na Szlaku Przygody – mówi Piotr Sadłocha, koordynujący ten innowacyjny projekt, który w zeszłym roku uzyskał prestiżowy certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego 2013.

W Zagnańsku żelaznym punktem programu wycieczek jest Dąb Bartek, słynący jako najstarsze polskie drzewo. Góry Świętokrzyskie, jedyne polskie pasmo, które nie leży u południowych granic kraju, z racji swych niewielkich rozmiarów są doskonałym miejscem na zakosztowanie turystyki górskiej przez najmłodszych turystów. A mieszczący się w ich sercu Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, wyniesione w zeszłym roku do rangi bazyliki mniejszej. W Krzemionkach na turystów małych i dużych czeka muzeum archeologiczne i rezerwat, ze śladami neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego…  starszymi niż egipskie piramidy. Jaskinia Raj w podkieleckich Chęcinach pozwala podziwiać najpiękniejszą chyba w Polsce szatę naciekową. Mniej znane, ale równie atrakcyjne jest Pojezierze Świętokrzyskie, czyli największe w regionie skupisko naturalnych jezior, zlokalizowane w okolicach Łopuszna, Małogoszcza i Piekoszowa. Ten odludny obszar, obecnie będący w dużej części rozległym torfowiskiem, na każdym zrobi wrażenie, podobnie jak wiele innych malowniczych zakątków Krainy Natury.

Jak magnes przyciągają też dwa prehistoryczne hity, będące wizytówkami województwa. W Bałtowie zobaczyć można ślady dinozaurów sprzed ponad 70 milionów lat. A w kamieniołomie w Zachełmiu – o wiele dawniejsze – tropy tetrapodów, czyli najstarszych znanych czworonogów, liczące niemal 400 milionów lat!

Długa jest również lista świętokrzyskich atrakcji kulturowych. Muzeum Wsi Kieleckiej wraz z Parkiem Etnograficznym w Tokarni prezentuje dziedzictwo kultury ludowej regionu. Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku przybliża kulturę i religię żydowską. W Szydłowie, zwanym polskim Carcassonne, warto się przejść dobrze zachowanymi murami miejskich i zwiedzić muzeum historyczne, urządzone w tutejszym zamku z XIV w.

Wyjątkowo bogate są literackie tradycje regionu. W Świętokrzyskiem znajdziemy miejsca związane z życiem i twórczością pisarzy, takich jak Mikołaj Rej, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski czy Witold Gombrowicz. – W wielu z tych miejsc działają instytucje edukacyjne, pozwalające poznać i zrozumieć artystyczny dorobek autorów znacznej części szkolnych lektur – podkreśla Małgorzata Wilk-Grzywna, z Regionalnej Organizacji Turystycznej, która wytyczyła w województwie Szlak Literacki.

Uczniowie wraz z nauczycielami są częstymi gośćmi w pałacyku w Oblęgorku, którym naród polski uhonorował Sienkiewicza. W Ciekotach, gdzie dzieciństwo i młodość spędził Żeromski, działa placówka zwana Szklanym Domem. W Pacanowie najmłodszych kusi postać Koziołka Matołka i nawiązujące do niego Europejskie Centrum Bajki z nowoczesną, multimedialną wystawą. W Sandomierzu i Jędrzejowie wspomnieć można Wincentego Kadłubka, pierwszego polskiego kronikarza. W Dwikozach obejrzeć pozostałości domu rodzinnego Wiesława Myśliwskiego. A w stolicy regionu, Kielcach, przespacerować się śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który w mieście spędził pierwsze lata życia. Po województwie można też wędrować śladem miejsc i obiektów pojawiających się w książkach popularnego autora literatury dla młodzieży Edmunda Niziurskiego. – Takiego zagęszczenia autorów z tak wielu epok nie ma chyba żadne województwo w Polsce – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna.

Na szczególną uwagę zasługują liczne w regionie questy. Świętokrzyskie jest największym w kraju zagłębiem tych nieoznakowanych szlaków, będących świetną formą edukacyjnej zabawy. Turyści wyposażeni w bezpłatnie dostępne ulotki z opisami tras wędrują, rozwiązując po drodze liczne zagadki i zadania, by zdobyć ukryty na końcu trasy „skarb”. – Emocje towarzyszące „wyprawom odkrywców” pozwalają więcej zapamiętać i zrozumieć – tłumaczy Sylwia Woźniak, certyfikowana trenerka questingu z agencji Planet PR. Aktywny i twórczy sposób poznawania świata sprzyja też budowaniu więzi między uczestnikami. Questy są więc doskonałym sposobem na spędzenie czasu podczas wycieczek szkolnych – uczą, bawią i integrują.

Biorąc pod uwagę wyjątkowo bogate zaplecze dla turystyki edukacyjnej, trudno się dziwić, że Świętokrzyskie tak często bywa wybierane przez Zielone Szkoły. – A dzięki Szlakowi Przygody takie wyjazdy mogą być ciekawsze i… tańsze – mówi Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody. Szlak opisuje na swych tablicach poszczególne atrakcje województwa i łączy je w sześć krain tematycznych. – Mamy np. Krainę Kultur z zespołem pałacowym w Kurozwękach i Krainę Natury z Pojezierzem Świętokrzyskim. Zgrupowane atrakcje łatwiej wpisać w programy szkolne różnych  przedmiotów – dodaje Piotr Sadłocha.

Prócz wygody planowania wypraw, Szlak Przygody daje organizatorom szkolnych wycieczek również wymierne korzyści finansowe. – Zachęcamy do korzystania z naszych szlakowych kart, bezpłatnie dostępnych przez stronę www.SzlakPrzygody.eu – mówi Piotr Sadłocha. Dzięki nim można zbierać punkty u blisko 80 partnerów biznesowych programu: w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, restauracjach, parkach rozrywki, muzeach czy biurach podróży. Punkty podlegają wymianie na nagrody i zniżki, co pozwala ograniczyć koszty lub zyskać dodatkowe świadczenia. – Zielone Szkoły to wyjazdy grupowe. Dzięki temu punkty można zebrać bardzo szybko i czasem nawet na miejscu wymienić je na dodatkowe świadczenia. Np. zamawiając obiad w restauracji można dostać w bonusie deser. Albo wykupując noclegi u partnera Szlaku, uzyskać darmowe wejściówki do drugiego, np. pobliskiego muzeum – wyjaśnia Piotr Sadłocha.

Na stronie www.SzlakPrzygody.eu znajdziemy listę atrakcji Szlaku, spis jego partnerów Szlaku i narzędzia do planowania wycieczek w regionie. Zamówimy tam również bezpłatnie kartę programu lojalnościowego.

 

Marek Tobolewski

Pacanów - świat bajki dla dzieci i dla dorosłych
Pacanów - niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, znana dobrze z bajki "Koziołek Matołek",...