Zimowe szaleństwa, czyli gdzie na narty

W oczekiwaniu na śnieg zastanówmy się nad możliwościami wyjazdu na narty. Jeszcze kilka lat temu narciarstwo utożsamiano z bardzo drogim, ekskluzywnym sportem, do którego dostęp miało niewiele osób. Z roku na rok zmienia się to. Powstaje coraz więcej ośrodków narciarskich, dających szerokie możliwości zarówno nowicjuszom jak i profesjonalistom. Warto więc zarezerwować sobie kilka zimowych dni, by wyjechać po zimową przygodę! Cóż może być piękniejszego od górskich widoków, śniegu skrzypiącego pod butami, mieniących się w słońcu sopli lodu? A wieczorem szklaneczka grzańca i blask kominka w górskiej chacie… Są to chwile, których nie da się opisać. Tam trzeba być, by poczuć tą niecodzienną aurę.

Zimowych przyjemności doświadczyć można na wiele sposobów. Większość miłośników aktywnego wypoczynku wybiera narciarstwo zjazdowe. Alternatywą do niego jest narciarstwo biegowe. Mniej popularne, lecz równie atrakcyjne. Prawdziwym rajem dla fanów tego drugiego rozwiązania są Góry Izerskie, zwane „Mekką” polskiego narciarstwa biegowego. Te niezbyt wysokie, położone w Województwie Dolnośląskim, w zachodniej części Sudetów góry charakteryzują swoiste warunki klimatyczne i magiczne krajobrazy. Ponad 150 km oznakowanych i ratrakowanych tras, wspaniałe widoki oraz bogata oferta noclegowa zachęcają do pobytu. Te góry, to gwarancja śniegu przez przynajmniej 5 miesięcy w roku! Rok rocznie przygotowywane są trasy o różnym stopniu trudności i do różnych stylów biegania. – klasycznego i łyżwowego. W Górach Izerskich serca wielbicieli biegówek biją szybciej, a życzliwi gospodarze oczekują gości zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Jakuszyce, Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój – trzy najpopularniejsze miejscowości regionu. Można skorzystać tam zarówno z ekskluzywnych pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, jak i schronisk. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Ośrodki narciarskie, szkółki, sklepy ze sprzętem turystycznym, wypożyczalnie… wszystko to czeka na turystów. Wartym polecenia narciarskim kurortem są właśnie Jakuszyce – „brama” Gór Izerskich. Tam co roku odbywa się mnóstwo zimowych imprez, jak np. Bieg Piastów czy Mistrzostwa Świata w Sportach Zaprzęgowych. To tam też wielu narciarzy biegowych rozpoczyna swoją zabawę.

Wyruszając na szlak proponuję udać się w kierunku Działu Izerskiego, a następnie Schroniska Orle, mieszczącego się w dużym zabytkowym budynku. Unoszący się zewsząd zapach herbaty z rumem zachęca do odpoczynku i ogrzania się przy kominku. Można tam również przenocować. Warto jednak ruszyć dalej – wzdłuż granicy Polski i Czech, w kierunku Hali Izerskiej, aż do Chatki Górzystów. To jedno z kilku schronisk w Polsce, w którym po dziś dzień zachowała się atmosfera otwartości i wzajemnego ciepła oraz tolerancji dla każdego. Panujący tam nastrój rekompensuje wszelkie niewygody, a najlepsze naleśniki z jagodami są nagrodą dla przybywających narciarzy.

Góry Izerskie są największym, lecz nie jedynym w Polsce miejscem, służącym narciarstwu biegowemu. Mniejszymi stacjami przygotowanymi do tego typu zimowej aktywności są np. okolice Wetliny i Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach, czy Zakopanego lub Nowego Targu. To jednak ciągle nie wszystko. Zaskakującym jest fakt, że słynące z letnich spływów kajakowych okolice Suwałk, zimą zamieniają się w bazę, organizującą narciarskie Wędrówki Północy.


Zaśnieżone trasy zjazdowe, wyciągi, hotele, schroniska, pensjonaty… Dokąd udać się, by skorzystać z najatrakcyjniejszej oferty dla fanów zjazdówek? Wspaniałe trasy czekają na południu Polski – od zachodniego pasma Sudetów, poprzez centralny punkt kulminacyjny – Zakopane, czyli stolicę sportów zimowych, aż po Bieszczady na wschodzie kraju. Wybór jest ogromny! Dodatkowo relaks po szaleństwach na stoku zapewnią turystom doskonale wyposażone obiekty noclegowe. Pokoje gościnne, apartamenty, hotele, ośrodki SPA i inne zapewnią wymarzone warunki do wypoczynku.

Wędrówkę przez zimowe krajobrazy zacznijmy w Sudetach. „Śnieżka” – Kompleks Narciarski w Karpaczu. Tam Liczyrzepa, czyli duch gór czuwa nad turystami korzystającymi z siedmiu wyciągów (koleje krzesełkowe i orczyki) oraz pięciu nartostrad. Dalej Zieleniec w Górach Orlickich. 23 wyciągi i kilometry tras zjazdowych. Tam z pewnością początkujący i zaawansowani znajdą odpowiedni dla siebie stok. Zarówno dzieci jak i dorośli pod czujnym okiem instruktorów mogą doświadczać zimowych przyjemności. Wypożyczalnie sprzętu, szkoły narciarskie, ośle łączki i wspaniałe widoki. Nikt nie wyjedzie z Zieleńca zawiedziony. To miejsce przeznaczone dla całych rodzin!

Kolejny duży kompleks sportowo – rekreacyjny „Czarna Góra” znajduje się w Siennej w Masywie Śnieżnika. Oprócz ośmiu wyciągów talerzykowych i ośmiu kilometrów tras oraz karuzeli narciarskiej, turyści mają do dyspozycji bezpłatny parking, dobrze rozbudowane zaplecze gastronomiczne i noclegowe, jak również szkółki i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. W okolicy znajduje się również przygotowana łatwa trasa przeznaczona dla narciarstwa biegowego. Zmęczeni zwiedzić mogą pobliskie jaskinie, kopalnię, kurort w Lądku Zdroju oraz wiele innych atrakcji.

Jedźmy w Beskidy, do Szczyrku! Tam ośrodki Skrzyczne i Czyrna-Solisko tworzą jedno z największych w Polsce skupisk wyciągów i tras narciarskich. Różny stopień trudności stoków zapewnia zabawę zarówno amatorom jak i profesjonalistom w dziedzinie narciarstwa. Liczne puby, restauracje, pizzerie dadzą głodnym i zmęczonym narciarzom chwile odpoczynku przy smacznej regionalnej strawie. Dziesiątki obiektów noclegowych różnych kategorii pozwolą zaś wygodnie wypocząć i nabrać sił na kolejne dni zimowego szaleństwa.

Kolejne ośrodki narciarskie kuszą na Podhalu i w Tatrach. Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Murzasichle i wiele innych miejscowości. Szerokie, dobrze utrzymane trasy, niezliczona ilość wyciągów narciarskich, bogata baza noclegowa, lokalne kulinaria, a przy odrobinie szczęścia całonocne gawędy z góralami w tradycyjnej drewnianej chacie… Wszystko to już czeka na pasjonatów sportów zimowych.

W Beskidzie Sądeckim narciarze również nie będą leniuchować. Piwniczna, Tylicz, Krynica, Rytro, Muszyna – Wierchomla… Zbyt dużo atrakcji jak na jeden wyjazd! Nie byliśmy przecież jeszcze w Gorcach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach, gdzie kolejne stoki czekają na turystów. Zimowe propozycje tych regionów są także bardzo atrakcyjne.

Każda trasa jest inna, każdy zjazd również. W Polsce na miłośników sportów zimowych czeka mnóstwo atrakcji. Dzieci, młodzież i dorośli – każdy może wybrać z bogatej oferty coś dla siebie, dostosowane do swoich potrzeb, oczekiwań, marzeń… Uzupełnieniem narciarskiej przygody są zawsze cudne, niczym nieograniczone widoki. Zasypane śniegiem górskie wioski, oprószone drzewa, dachy, przysypane białym puchem doliny… A czy może być coś przyjemniejszego od poczucia wolności, towarzyszącego zjazdom, kiedy to czerwone policzki, przyspieszony puls i uśmiech są synonimem dobrze przeżytego dnia. Nie sądzę. Pora zacząć sezon. Białe stoki kuszą!

Anna Kędzierska

Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Skutery śnieżne Zakopane - odkryj zimowe piękno Tatr na wypożyczonym skuterze śnieżnym
Masz ochotę na niezapomniane wrażenia podczas zimowego pobytu w Zakopanem? Skutery śnieżne Zakopane to...
Góry Sowie i ich atrakcje Góry Sowie i ich atrakcje
Bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym Polski jest Dolny Śląsk. W jego granicach położone są między...
Tatry, Zakopane i drewniany domek z kominkiem, czyli urlop marzeń
Jesień.Kolejny dzień najpiękniejszej, złotej polskiej jesieni. Od samego rana spacerujesz tatrzańskimi...
Tatry, Zakopane i drewniany domek z kominkiem, czyli urlop marzeń
Jesień. Kolejny dzień najpiękniejszej, złotej polskiej jesieni. Od samego rana spacerujesz tatrzańskimi...