Zmiany na Polanie Jakuszyckiej

Podpisy złożone. Polanę Jakuszycką czeka rewolucja. 25 kwietnia w Warszawie marszałek Rafał Jurkowlaniec i burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński podpisali z minister sportu Joanną Muchą list intencyjny dotyczący rozbudowy infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej.

List jest potwierdzeniem wsparcia jakie minister Mucha obiecała udzielić inicjatywie przebudowy podczas swojej wizyty we Wrocławiu – 11 kwietnia. – Podpisanie dokumentów w tej sprawie będzie jedną z największych radości, jaka mi się przydarzy – mówiła na konferencji prasowej z udziałem marszałka Jurkowlańca Joanna Mucha. Okazją do sformalizowania współpracy było zakończenie sezonu 2012/2013 w sportach zimowych. Minister sportu zaprosiła na nie medalistów mistrzostw świata w biathlonie i skokach narciarskich, marszałka Dolnego Śląska oraz burmistrza Szklarskiej Poręby.

W podpisanym liście Ministerstwo, jako dysponent Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, potwierdziło wolę współpracy na rzecz rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Marszałek zapewnił o współfinansowaniu rozbudowy Ośrodka i współorganizacji imprez na terenie Polany. Natomiast burmistrz Szklarskiej Poręby obiecał przygotowanie kwestii formalno-prawnych i finansowych rozbudowy a także bieżące utrzymanie Ośrodka i tras biegowych.

O rozbudowę Polany Jakuszyckiej od lat zabiegali samorządowcy, władze województwa i Szklarskiej Poręby oraz pasjonaci biegówek. Wiadomo, że potrzebuje ona infrastruktury, która mogłaby służyć przez cały rok narciarzom, rowerzystom, amatorom i zawodowcom. Zwłaszcza, że fanów tych sportów na Dolnym Śląsku nie brakuje. Biegi narciarskie cieszą się dużą popularnością m.in. dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk, która zawsze podkreśla, że chętnie trenuje i startuje w zawodach na Polanie Jakuszyckiej. Dowodem na rosnące zainteresowanie tą dyscypliną sportu jest np. liczba uczestników Biegu Piastów, który odbywał się w tym roku w Szklarskiej Porębie już po raz 37. Na starcie stanęło prawie sześć tysięcy uczestników.

Polana Jakuszycka od dwóch lat jest  areną zmagań najlepszych narciarzy na świecie. W 2012r. zostały tam rozegrane pierwsze w Polsce zawody w ramach Pucharu Świata FIS. Modernizacja obiektu jest niezbędna aby najważniejsze zimowe zawody sportowe odbywały się w komfortowych warunkach.

Ośrodek Narciarstwa Biegowego Stowarzyszenia Bieg Piastów dysponuje w tej chwili dwoma budynkami zaplecza dla sportowców i narciarzy amatorów, garażem do przechowywania sprzętu, dwoma ratrakami, skuterami śnieżnymi i dodatkową infrastrukturą.

W lutym br. Szklarska Poręba i czeski Harrachov podpisały list intencyjny ws. wspólnej organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w 2016 roku. W obu miastach rozegrane zostałyby konkurencje biegowe, w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

***

Polana Jakuszycka leży na wysokości 886 m.n.p.m., tuż obok międzynarodowej drogi do Czech i zmodernizowanej ostatnio linii kolejowej do Harachowa. Na Polanie i okolicznych terenach Gór Izerskich śnieg zalega średnio przez około 110 dni  w roku. Dobre warunki narciarskie panują tu zwykle od początku listopada do połowy kwietnia. Umożliwia to codzienne przygotowanie ponad 25 km tras narciarskich a na czas weekendów ponad 50 km takich tras. Położony na Polanie Ośrodek Narciarstwa Biegowego Stowarzyszenia Bieg Piastów posiada homologacje FIS na kilka narciarskich tras wyczynowych. Umożliwia to organizowanie zawodów mistrzowskich FIS, zawodów Pucharu Świata FIS, mistrzostw Polski i szeregu innych imprez sportowych.

Jakuszyce od 37 lat kojarzą się z największą narciarską imprezą w Polsce – Biegiem Piastów. Od kilku lat Bieg zaliczany jest do światowej ligi biegów długodystansowcyh FIS – Worldloppet. Od przyszłego roku trafi do elitarnej grupy biegów narciarskich FIS serii FIS MARATHON CUP.

W zimie na Polanie Jakuszyckiej i na trasach narciarskich w Górach Izerskich każdego dnia biega ponad tysiąc narciarzy-amatorów a w weekendy jest ich zwykle od 3 do nawet 5 tysięcy dziennie. Na trasach spotkać można m.in. Czechów, Niemców oraz kadry narodowe kilku krajów.

PR

Makao - Kościół św. Pawła
Makao zajmuje obszar niewielkiego półwyspu oraz Taipę i Coloane, dwie wyspy połączone ze sobą i z lądem...
Nieznana Brazylia - Fortaleza
Stolica stanu Ceara jest znana z wspaniałych plaż: przepiękne i długie poprzecinane czerwonymi klifami,...
Kalmar i Olandia- wizytówka Szwecji
Drzewa przypominają tu trolle, zamki są wspomnieniem dumnej przeszłości, osady pamiętają cywilizację...
Malaria ciągle zabija podróżnych
Malaria może być śmiertelnie groźna dla podróżników. Dlatego przed wyjazdem do kraju, w którym choroba...
Wakacje 2011
Urlopowe koszty w Polsce i na świecie.