Od stycznia 2011 r. w Zamku Żupnym w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, na gości oczekuje zbroja rycerska. Można ją oglądać, a niektóre elementy nawet przymierzyć i spróbować sobie wyobrazić czasy, w których rycerzom była konieczna. Kto wie jak mocno zainspiruje wyobraźnia oglądających i gdzie im umożliwi wyruszenie na historii podboje.
Prezentowany egzemplarz jest kopią zbroi średniowiecznej, uniwersalnej dla całej Europy. Odpowiada więc chronologicznie Sali Gotyckiej w Zamku Żupnym, która powstała w 2. poł. XIV w. za czasów króla Kazimierza Wielkiego.
Zbroję wykonał płatnerz Przemysław Pustelak z Rzeszowa. Prezentuje się okazale – warto dodać, że podobną posiadał książę Walii Edward Woodstock żyjący w XIV w. Posiada też odpowiednie właściwości mechaniczne, dokładnie takie same jak w średniowieczu. Wynika to stąd, że używano jej w rekonstrukcjach historycznych m.in. w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem zorganizowanej w zeszłym roku z okazji jej 600-lecia.
Omawiana zbroja waży ok. 25 kg. Wbrew stereotypom jest to ciężar do udźwignięcia i umożliwiał walczącemu swobodne poruszanie się. Blachy oryginalnych zbroi średniowiecznych były porównywalne do wielickiej kopii, której grubość wynosi ok. 1,2-1,5 mm a hełmu - 2,5 mm.
Czy rycerz w pełnym rynsztunku, który spadł z konia, mógł się podnieść o własnych siłach? Okazuje się, że w zbroi bojowej używanej w bitwach nie miał z tym problemu. Inaczej sprawa przedstawiała się gdy miał na sobie zbroję turniejową z 2. poł. XV w. Tu używano grubszych i co za tym idzie cięższych zbroi. Rycerz na koniu nie musiał być szczególnie mobilny. A żeby na niego w ogóle wsiąść musiał użyć specjalnego dźwigu wymuszonego także specyficzną konstrukcją siodła.
Zbroja wielickiego zamku ma interesującą historię. Zapraszamy do jej zobaczenia. Warto wtedy pomyśleć o kodeksie rycerskim i stosować jego zasady w życiu.
Kodeks rycerski:
1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu.
2. Nigdy nie bądź tchórzliwy.
3. Bądź ambitny i podążaj do celu.
4. Przegrane bitwy znoś z honorem.
5. Bądź wzorem dla innych.
6. Szanuj ludzi wokół siebie.
7. Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń.
8. Bądź hojny dla ludzi w potrzebie.
9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom.
10. Nie krzywdź słabszych.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32 - 020 Wieliczka
Źródło: PR
Wieliczka Muzeum Żup Krakowskich galeria wystawa Zamek Żupny w Wieliczce
Poradniki turystyczne to niezawodny sposób na wygodne i sprawne organizowanie podróży. Są one świetnym źródłem informacji, jeśli chodzi o atrakcje, dojazd i noclegi. więcej...
Różnego rodzaju przynęty naturalne i zanęty na ryby używane są przez wędkarzy do wabienia oraz łowienia ryb. Różni je rozmiar, ale także zapach zanęty, dzięki czemu doświadczeni wędkarze mogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt do danego rodzaju łowienia. więcej...
Turystyka rowerowa jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie pięknych okolic. więcej...
Góry są dobrym miejscem na wypoczynek przez cały rok. Pobyt w górach ma działanie relaksujące, odprężające, wpływając kojąco na wszystkie zmysły. To one dają możliwość obcowania z naturą w czystej postaci. więcej...
Jeśli planujesz wakacje pełne aktywności na świeżym powietrzu, wakacje pełne słońca i niezapomnianych wrażeń, musisz wyposażyć się w okulary Uvex. więcej...